Klasické filmy Karla Maye znají děti i dospělí nejen v Německu. Právě tam však nyní probíhá bouřlivá debata o tom, zda německá televize nebude v budoucnu vysílat filmy o statečném indiánovi kvůli obvinění z rasismu, či kvůli něčemu jinému.

Ekonomické důvody

Vedení programu ARD podle portálu Spiegel uvedlo, že televize nemůže vysílat filmy o Vinnetouovi čistě z důvodu vypršení licenční smlouvy z roku 2020. Filmy byly součástí licenčního balíčku, který už jednodušše není aktivní. „Neprodloužení mělo ekonomické důvody,“ uvedla dceřiná společnost Degeto.

Old Shatterhand a jeho rudý bratr Vinnetou - Lex Barker a Pierre Brice
Německá televize zakázala filmy s Vinnetouem. Může za to rasismus

Jisté je, že kultovní filmy bude dále vysílat televize ZDF. Mluvčí německé tiskové agentury doplnila, že má tato televize vysílací práva pro různé filmy Karla Maye, které se budou vysílat v příštích několika letech.

O skandálu týkajícího se zákazu vysílání v televizi ARD informoval jako první portál Bild. Zdá se však, že celou situaci spíše přikrášlil. Vášnivá debata navázala na zprávu o stáhnutí z prodeje dvou dětských knížek s Vinnetouem společností Ravensburger, která událost okomentovala tak, že nechtěla zranit city lidí. Knihy podle vydavatelství zprostředkovávají romantizovanou představu bez vztahu ke skutečné historii plné útisku domorodých národů.

Spisovatel hájící morálku, nebo rasista?

Čtyřdílný dobrodružný román Vinnetou je pokládán za nejznámější dílo německého spisovatele Karla Maye. Filmy o statečném indiánovi, který bojuje bok po boku svého přítele Old Shatterhanda, se začaly točit roku 1962, prvním z nich je pak Poklad na Stříbrném jezeře. Slavnou dvojici si několik let zahráli herci Pierre Brice a Lex Barker.

Martin Komárek.
Poslední výstřel německé televize

Poslední dny se v Německu rozproudila diskuze, která rozdělila společnost na dva tábory. Jedni si myslí, že byl Karel May rasista a přivlastňoval si menšinovou kulturu, druzí to odmítají a vnímají Maye jako romanopisce, nikoli historika, který ve svých knihách ukázal čtenářům morální hodnoty.