„Sedm nominací v hereckých kategoriích pro jeden film, to tu ještě nebylo,“ komentoval uznání hereckému snímku Vlastníci Ivo Mathé z prezidia akademie. Upozornil také na shodná jména v kategoriích za scénář a režii a na nominaci pro Petra Kotlára z Ptáčete. „Je to po 26 letech od Andreje Chalimona v Koljovi nejmladší adept na cenu Českého lva,“ řekl.

Dodal, že největší producentské zastoupení má u no-minovaných Česká televize. „My jsme zase největším soukromým producentem a koproducentem řady z nich,“ kontroval Martin Chalupský z innogy, jež domácí film dlouhodobě podporuje.

Dálava, Forman či Suchý?

Nejlepším filmem roku se mohou kromě výše zmíněných stát také komorní snímek Jiřího Mádla Na střeše a Tiché doteky v režii Michala Hogenauera.

O cenu za nejlepší dokument usilují Dálava Martina Marečka, Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny, dokument Romana Vávry Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju“, Jiří Suchý Lehce s životem se prát Olgy Sommerové a Jiří Trnka: Nalezený přítel.

Podívejte se na fotografie z natáčení filmu Navbarvené ptáče:

Fotogalerie: Nabarvené ptáče

Z hereček v hlavní roli mohou uspět Jenovéfa Boková ve filmu Karel, já a ty, Iva Janžurová, jež excelovala v Teroristce, Eliška Křenková za Tiché doteky a dvojice hereček z komedie Vlastníci Dagmar Havlová nebo Tereza Ramba.

Mezi herci nominovanými v téže kategorii jsou Alois Švehlík za film Na střeše, Petr Kotlár za Nabarvené ptáče, Hynek Čermák (Národní třída), Jiří Schmitzer za Staříky a Jiří Lábus (Vlastníci).

Fanoušci ocenili běhající ženy

Včera vyhlásili akademici už také své první nestatutární ceny za nejlepší filmový plakát (Roman Mrázek ke snímku Nabarvené ptáče) a tradiční cenu filmových fanoušků (Ženy v běhu). „Diváci jako svébytná skupina volí jinak než akademici, kterými jsou filmoví profesionálové. Je logické, že se až na vzácné výjimky liší i jejich ceny,“ poznamenal k tomu Mathé.

Z 313 akademiků jich hlasovalo v prvním kole 155, vybírali ze šedesáti čtyř celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů. Nominace na ceny za televizní projekty budou známy 10. února, ve hře je čtrnáct děl přihlášených Českou televizí, HBO, FTV Prima a TV Nova.

Přehlídka v kinech

Kdo uloví Českého lva, se dozvíme v sobotu 7. března v Rudolfinu. Slavnostním večerem, který naživo přenáší České televize, provede opět Václav Kopta.

Nominované filmy budou tradičně k vidění v síti multikin CineStar po celé republice a on-line na DAFilms.cz od 2. do 15. března.