Novák, který svou první kapelu George and Beatovens založil v roce 1963, zemřel v jedenapadesáti letech v srpnu 1997 na zástavu srdce. O rok později byl in memoriam zapsán do hudební síně slávy. Koncem 60. let se držel na předních příčkách ankety Zlatý slavík. Z plátna zazní v Dykově podání i jeho hity z té doby jako Já budu chodit po špičkách, Náhrobní kámen nebo Povídej, které hrají rádia dodnes.

Podle Fíly snímek s rozpočtem kolem 50 milionů korun ukáže bohémský život v době husákovské normalizace, ale připomene i volnost a až dětinskou rozjařenost let 1965 až 1968. Partnerku hlavního hrdiny ztvární Judit Bárdosová.

"Dost se zabývám nahrávkami Petra Nováka. Často nezpíval čistě, a když se napil, bylo to ještě horší. Scházím se rovněž s lidmi, kteří ho znali. Novák nebyl technickým zpěvákem, ale ty věci prožíval totálně a naplno," řekl Dyk, který kvůli roli musí deset kilo zhubnout.

Fíla připravuje projekt už čtyři roky, než se podařilo zajistit financování. Producentem je Vojtěch Frič ze společnosti first.FRAME. Scénář je inspirován životem Nováka a jeho partnerky Evy Jakoubkové jen volně. "I proto se postava Bárdosové v příběhu jmenuje jinak a z plátna bude mluvit slovensky," vysvětlil režisér k této česko-slovenské koprodukci, která bude mít i dvoudílnou televizní verzi. S natáčením začne ve druhé polovině dubna.

Podle Dyka ve snímku zazní devět Novákových písní. "Sice v nových aranžmá, ale budou znít jako ve starých dobách," řekl.

Projekt je podle hlavního dramaturga Filmového centra České televize Jaroslava Sedláčka příkladem toho, jak se lze podílet na vzniku filmového díla ve všech fázích jeho vývoje. Podle generálního ředitele Petra Dvořáka se loni televize podílela na 35 projektech, z nich bylo 19 dokumentů. "Nacházet zajímavé projekty je ale stále těžší, také těch skutečně ambiciózních je málo," dodal kreativní producent Tomáš Baldýnský.

Vedoucí centra Helena Uldrichová připomněla, že loni činil vklad České televize do distribučních snímků 115 milionů korun, letos je vyčleněno 130 milionů. Centrum už posoudilo 435 scénářů, z nich 83 schválilo. Sedláček poukázal na trilogii Jana Hřebejka Zahradnictví, která diváky provede od roku 1938 až do 50. let, film Petra Václava Nikdy nejsme sami či snímek Domácí péče, ve kterém se vedle Aleny Mihulové objeví Bolek Polívka, Tatiana Vilhelmová a Zuzana Kronerová.