Lisa Aschan na sebe upozornila už svým debutem Jako opice (2011), kde se s provokativní ironií vysmála představám o křehkém dívčím dospívání. Vynesl jí hned několik cen na festivalu Tribeca. Ostatně i předcházející série fiktivních televizních reklam na ostnaté tampony Fuck the Rapist! (Serte na násilníky!) signalizovala, že tuhle mladou dámu bude zajímavé sledovat.

Martin Finger s Lucií Žáčkovou
Martin Finger je hajným. Natáčení Velmi křehkých větví mohou přihlížet i diváci

Aschan má dobrý pozorovací talent a cit pro jemné nuance povah i komplikovaných vztahů. Humor i otevřenost, s jakou je popisuje a inscenuje před kamerou, je přitom mile odzbrojující. Platí to i o hrdinkách jejího třetího filmu Volej mámu! Na paškál si tu bere jeden z nejtřaskavějších rodinných vztahů – matky k dceři a naopak. Rozdílné povahy a vzájemná nevraživost působí při jakékoli rodinné akci jako rozbuška a jsou zdrojem humorných okamžiků. „Nebuď negativní a nemluv o jejím vzhledu!“ ukládá si matka. „Mluvit snad můžu?!“ ujišťuje se dcera, aby nakonec vše samozřejmě skončilo fiaskem.

Absence doteků

Za vším se ale skrývají hořké pravdy hodné Freudova gauče: dlouholetá neschopnost i strach komunikovat s tou druhou a totální absence doteků. Niki kvůli tomu mentálně i emočně „zamrzla“ kdesi ve vzpurných šestnácti, každopádně se tak navzdory fyzickému vzhledu chová. Včetně mužů, s nimiž zachází jako se sexuálními utěšiteli a kteří z její nevypočitatelnosti šílí. Teprve když ji realita postaví před zásadní rozhodnutí a rodinnou krizi, zkusí konečně dospět.

Z natáčení filmu Václava Kadrnky
Zmrtvýchvstání aneb zázrak v životě Václava Kadrnky

Aschan skvěle vykresluje ženské charaktery, což se týká i Nikiny lesbické kamarádky a mladší sestry. O vážných věcech vypráví se sympatickým nadhledem, plní film sexuálními scénami a mužským divákům nabízí pohled do intimního ženského zákulisí. Uznejte, jak často je v kině k vidění kupříkladu depilace konečníku?

Herecky si výtečně vede hlavně Sanna Sundqvist v roli Niki, bez šedesátileté Niny Gunke jako její smutně stárnoucí mámy by to všem rozhodně nebylo ono.