„Dostali jsme na ochutnání celý karton všech piv, která se v Náchodě vyrábějí, takže my tu s vámi v sále sedět nebudeme. My se budeme dívat na ta piva," pobavil diváky hned na úvod režisér a slíbil, že po skončení filmu si přijdou popovídat buď o filmu nebo o tom pivu. „Nejvtipnější a nejlepší otázky odměníme soundtracky k filmu a tričky," slíbil lidem v sále. Pak se otočil směrem k synovi, zda také nechce něco říct. „Mně se líbí ta červená se zelenou, vchod i nouzový východ," rozhlížel se po sále Tomáš Vorel mladší. „Vypadá to jako poctivé kino. Mohlo by to tu být dneska dobrý," dodal spokojeně.

Pokračování Gymplu na přání

Na otázku, kdo viděl film Gympl, na který Vejška navazuje, zvedli ruku snad všichni přítomní. „Dočetla jsem se, že pan režisér není příznivcem natáčení dvojek a trojek v soukromí. Nevím, jak to s dvojkama a trojkama máte, ale co se filmů týká, tak zásadním rozhodnutím natočit pokračování byl samozřejmě zájem diváků, kteří se ptali, jestli bude vývoj ve filmu nějak pokračovat," zavtipkovala Lucie Peterková, která setkání s filmovou delegací moderovala. „Podle recenzentů je prý dobře, že se tak stalo a vy to posoudíte v příštích minutách," zahájila promítání. Tomáš Vorel mladší pak popřál. aby si to návštěvníci užili.

Jak ve filmu Vejška pokračují osudy Petra Kocourka a Michla Kolmana z Gymplu? Petr Kocourek, kterého hraje Tomáš Vorel junior, se už podruhé hlásí na katedru grafiky na UMPRUM. Přijímají tam totiž je ty „vyvolené". Na stejnou školu se hlásí i krásná Julie, Eva Josefíková, do které se Kocourek bezhlavě zamiluje.

Michal Kolman v podání Jiřího Mádla studuje VŠE, ale místo přednášek a seminářů ho zajímají jen vnadné spolužačky a rychlá auta. Zkoušky a zápočty řeší podvodem, úplatkem či pomocí svého vlivného otce v podání Jana Krause.

Oba kluky spojuje už od gymplu vytváření graffiti. Na pražských střechách, nádražích a v podchodech zažívají divoká dobrodružství. Při jednom z nich Petra Kocourka policisté dopadli.

„Tak jste to přežili?" zeptal se diváků po skončení promítání režisér a vyzval přítomné k diskuzi. „Splnilo kino vaše očekávání? Vypadal podle vás film na plátně dobře?" ptal se pohotově jeden z návštěvníků. „Super, výborný, dokonalý. Zvuk byl přesný, obraz také. Takhle jsme to zamýšleli," chválil Tomáš Vorel starší a hned zjišťoval, jaký má kino projektor.

Sprejování v metru

„Já bych se chtěl zeptat, jestli, když jste sprejovali v metru, zda vám to dovolili?" zajímalo dalšího z diváků. „Bylo to tak, že dopravní podnik to nedovolil, nicméně existuje firma, která se v noci o to metro stará a s ní se pan producent domluvil. Takže povolené to nebylo, ale bylo to legální," vysvětlil Vorel mladší.

„Odstraňovalo to potom takové pětičlenné komando s vapkama. Čistili to asi pět hodin. Barvu sice vystříkali, ale okolo písmen vznikla bílá svatozář a ta je tam doteď," popsal Vorel starší, jaká památka na natáčení zbyla ve stanici metra Smíchovské nádraží. „Takže jsme vlastně vandalové také, my filmaři. Kam vstoupí filmař, tam už pšenka nepokvete. Kdyby za vámi někdo přišel od filmu, je jedno jestli Troška, Chytilová nebo Vorel, nepouštějte ho do domu, nenechte ho natáčet ani na zahrádce nebo před barákem. Filmaři vám všechno zničej, nezaplatěj a utečou," varoval smějící se diváky režisér.

„Mohu se zeptat, jak jste přišli na toho „zhulenýho" chlapce?" ptal se další návštěvník. „Ten je z rodiny. Je to můj bratranec Filip. Jinak je úplně normální. Jen má vadu oka, nevidí 3D. Je z toho smutný, a aby si to nějak vynahradil, tak zkouší různé drogy," vysvětlil s nadsázkou Tomáš junior.

Zajímavých dotazů padlo nespočet, rozdávaly se i autogramy. Jedním z těch, kteří do kina zavítali, byl Martin Kanozsy ze Žďárek. „Film se mi líbil stejně jako Gympl. Akční scény i trošku té lásky tam bylo. Paráda. Přeji Vejšce hodně spokojených diváků," zhodnotil spokojeně.

S českými filmy se poslední dobou doslova roztrhl pytel. „Na to, že zdejší trh není až tak obrovský, tak jich je opravdu moc. Skoro každý týden vychází nový český film," potvrdila Romana Dubová z kina Vesmír. Už zítra kino uvede premiéru české černé komedie Krásno, v únoru se diváci mohou těšit na Dědictví aneb Kurvaseneříká či další pokračování komedie Babovřesky.