Pro méně zasvěcené – u počátků série Vřískot (Scream, 1996) stál mladý scenárista Kevin Williamson, který snil o úplně jiném hororu, než jaké byly v 90. letech k vidění v kinech. Abychom byli přesní, ze všeho nejdříve snil o kariéře herce. Jenže ta se úplně nevyvedla, a tak se rozhodl zkusit štěstí jako scenárista. A vzal to přes horor

Rozparovač jako múza

Inspiroval se mimochodem skutečnými případy Američana Dannyho Rollinga, přezdívaného Gainesvillský rozparovač, z roku 1990, který měl na svědomí vraždu několika mladých lidí a který se zaměřoval na vysokoškolské studentky. Williamson, který hrůzné zprávy o jeho činech stejně jako každý Američan napjatě sledoval, se rozhodl je vytěžit ve svém autorském debutu.

Resident Evil 4 je výborným hororovým počinem
Resident Evil 4 nešetří napětím ani brutalitou. Fanoušci hororu si ho zamilují

Chtěl ovšem napsat jiný příběh a soustředil se více na oblibu a znalosti hororového žánru, které připsal svým postavám jako zbraň proti vrahovi. Šlo to trochu ztuha, trvalo dlouho, než se mu podařilo prosadit scénář u nějakého studia. Nakonec mu pomohla náhoda. Režisér Wes Craven, který původně jeho text odmítl, se k němu nakonec vrátil, neboť mu nevyšel jiný projekt. A rozhodl se využít nové látky k osobnímu kritickému vyjádření ohledně glorifikace násilí v kinematografii 80. let.

Zdroj: Youtube

Vřískot je založen na tom, že se postavy dobře orientují v příbězích slavných hororů, které jim pomáhají k tomu, aby přežily. Vrah tu vystupuje jako děsivý přízrak s maskou rozšklebenou strnulým výkřikem, hrůzu však nezřídka nahání jen v tomto ustrojení. Jakmile o masku přijde, dostaví se zklamání z toho, s jak tuctovým chlapíkem celou dobu hrdinové bojovali o život. Vrah má nad nimi navrch jen do chvíle, kdy se zjevuje a mizí jako děsivý a neuchopitelný duch. Při odhalení tváře se jeho síla i fenomén hrůzy vytrácí. 

Herecká výměna

Od prvních filmů tvoří stálici herci Neve Campbellová, David Arquette a Courteney Coxová, kterou známe jako Moniku ze seriálu Přátelé. Ikonou série je především Campbellová, ztvárňující Sidney Prescottovou, která ze střetu s Ghostfacem pokaždé vyšla jako vítězka. Vřískot VI je prvním filmem, kde se už herečka neobjevila, údajně se nepohodla s producenty ohledně příběhu i honoráře. Coxové tu dělá společnost mimo jiné Jenna Ortega, jež si temný žánr vyzkoušela už v úspěšném seriálu Wednesday na Netflixu.

Neve Campbellová a Courteney CoxováNeve Campbellová a Courteney CoxováZdroj: se svolením Bontonfilmu

Pokud jde o zajímavosti, zatím nejmladším hercem, který se objevil v roli vraha, je sedmnáctiletý Jack Champion v aktuálním filmu, druhou nejmladší je Emma Robertsová, neteř hollywoodské hvězdy Julie Robertsové, jíž bylo v době natáčení Vřískotu 4 devatenáct let.

The Last of Us. Adaptace úspěšné videoherní série je k vidění na HBO Max
Seriál The Last of Us vsadil na surovost a emoce. Druhá řada má být akčnější

Od loňského roku převzala režii filmů dvojice Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett. Autoři scénáře už trochu vykrádají původní příběh, záliba v odkazech na vlastní tvorbu nicméně pokračuje. I nadále se občas pozorný divák dočká detailu připomínajícího některé dílo z jejich filmografie.

Zdroj: Youtube

 

V šestém filmu potkáme v metru cestující, oblečenou jako postava Grace z Krvavé nevěsty, kterou Olpin a Gillett natočili v roce 2019, na nástupišti lze zahlédnout číslo 96, odkazující k roku premiéry prvního filmu celé série, v jedné ze scén běží v televizi seriál Dawsonův svět, na němž se podílel scenárista prvních dvou a čtvrtého filmu série Kevin Williamson.

A tak by se dalo pokračovat…

Čas na ústup  

A o čem je Vřískot číslo 6? V centru dění stojí nyní sestry Samantha a Tara Carpenterovy a dvojčata Chad a Mindy, kteří přežili poslední masakr vraha v masce zjevujícího se v městečku Woodsboro. Aby se po těchto událostech vyrovnali s děsivými nočními můrami, přesídlí všichni do New Yorku.

Jejich životy se ale zdají být prokleté. Na scéně se totiž vynoří nový, mnohem děsivější přízrak… 

Režisér Quentin Tarantino slaví 60
KVÍZ: Chceš pracovat? Nikdy! Legendární Quentin Tarantino umí šokovat

Škoda, že noví autoři chytli hollywoodskou nákazu dlouhé stopáže. Jejich film je s více než dvouhodinovou délkou nejdelší z celé série. A po pravdě, nebylo to nutné. Originálních nápadů už tvůrci mnoho nenabízejí, spíše vykrádají sami sebe. Kritik by řekl – čas na ústup. Podle neoficiálních zpráv z Hollywoodu to ale vypadá, že budeme muset přetrpět minimálně ještě sedmý díl. Tak třeba se mezitím do hry vloží někdo s originálním nápadem.