„Kniha je věnována etapě jeho života a práce ve Francii, Německu, USA, Švédsku a Velké Británii i období po návratu do vlasti v roce 1989. Opomenut není ani Němcův poslední film Vlk z Královských Vinohrad," sdělila mluvčí nakladatelství Eva Zavřelová. Autor Jan Bernard se svými spolupracovníky využil režisérových vzpomínek i archivních materiálů, fotografií, rozhovorů a kritik.

Čtěte také: V Praze začíná festival dokumentů Jeden svět, promítne 121 snímků

První díl vyšel v roce 2014

Dvoudílná monografie na režisérův život a tvorbu nahlíží v historických, ekonomických, politických a estetických souvislostech. Bernard na ní pracoval šest let. Mezi lety 2011 a 2013 vedl s Němcem řadu rozhovorů a získal od něj materiály k nerealizovaným projektům. V roce 2012 k práci přizval tehdejší studenty režie a dramaturgie. Podíleli se na výzkumu a pracovali na kapitolách týkajících se Němcovy pozdější tvorby.

První díl monografie věnovaný Němcovu životu a filmům z let 1954 až 1974 vyšel v roce 2014. Pokračování výrazně obohatily části Němcova soukromého archivu, které po jeho smrti poskytla jeho manželka Iva Ruszeláková. I díky tomu publikace obsahuje mnoho fotografií z pracovního i osobního života.

Další část mapuje jeho režijní i pedagogickou činnost 

Kniha čtenáře seznamuje s filmy Czech Connection a Die Verwandlung, které Němec natočil v emigraci. Věnuje se i jeho méně známým projektům: dokumentům Czesław Miłosz: Poet Remembers, Peace in Our Time? i ztracenému filmu Das Rückendekolleté, který rekonstruuje na základě objeveného materiálu.

Další část zachycuje Němcovo působení po návratu do vlasti. Mapuje jeho režijní, dokumentární a hereckou činnost a pedagogickou práci na FAMU. Kromě snímků Jméno kódu: Rubín či Toyen věnuje prostor třeba nerealizovanému projektu Hra o kouzelné flétně, který Němec vytvořil pro Laternu magiku s Ester Krumbachovou.

Čtěte také: Českým lvům vládnul film o Janu Masarykovi. Cenu dostali i Zaoralová a Bartoška

Němec byl jedním z prvních tvůrců české nové vlny 

Vydání knihy podpořil Státní fond kinematografie. Bernardovými spolupracovníky byli Lucie Bokšteflová, Marek Grajciar, Petr Marek a Viktoria Rampal Dzurenko. Jan Němec byl jedním z filmových tvůrců české nové vlny 60. let, na mezinárodní scéně zaujal celovečerním debutem Démanty noci z roku 1964.

Jeho nejznámější snímek O slavnosti a hostech mu v roce 1969 vynesl od anglického časopisu Film and Filming označení nejlepšího světového režiséra roku. Ve snímku Oratorium pro Prahu zaznamenal první den sovětské okupace Československa 21. srpna 1968.