Herečka, která za dva dny oslaví jedenaosmdesáté narozeniny, už o Abrháma měla strach. „Nedávno jsem viděla Josefův portrét na Facebooku, byl žalostný. Bála jsem se, že už vše vzdal a vydal se na cestu za svojí ženou Libuškou,“ připomněla Janžurová populární českou herečku Libuši Šafránkovou, která zemřela loni v červnu.

Vzpomínky na hereckého kolegu má držitelka dvou Českých lvů ale jinak velmi šťastné. „Byl to člověk s laskavou duší, citlivý, optimistický. Když jsem v říjnu loňského roku při předávání cen Thálie viděla jeho a Libuščiny vnoučky, byla jsem šťastná. Myslím, že ho v posledních dnech drželi, že mu dávali a dělali radost,“ popsala.

Při práci se Janžurová s Abrhámem potkala několikrát. „S Pepou jsem strávila celé natáčení seriálu Nemocnice na kraji města, setkali jsme se i u Herzova filmu Morgiana a v Krejčíkově komedii Pension pro svobodné pány. Měla jsem možnost poznat ho jako nádherného kolegu, skvělého a nekonfliktního člověka. Budu si jej takto pamatovat navždy,“ řekla herečka.

Skvělý byl podle ní herec i na divadelních prknech. „Obdivovala jsem jej zejména v inscenaci Hráči v pražském Činoherním klubu. Ve své profesi byl na sebe nesmírně náročný, vše, co dělal, bylo poctivé. Přesto často pochyboval o tom, jestli měl být hercem, což bylo v jeho případě legrační. Je mi to moc líto, že zemřel. Ale jak už jsem řekla - viděla jsem, že už nemá chuť pokračovat, což svědčí o jeho nádherném vztahu s Libuškou,“ dodala Iva Janžurová k odchodu oblíbeného kolegy.

Na úmrtí umělce, který se zapsal mimo jiné rolí Dalibora Vrány ve slavné komedii Vrchní, prchni!, reagoval i režisér Jiří Strach. Ten na svém Facebooku vzpomněl na poslední hercovo natáčení. „Kdybych to býval věděl, že pan Abrhám je v Andělovi Páně 2 naposled před filmovou kamerou… Být tím režisérem, který stojí u konce takové hvězdné herecké kariéry, vůbec není příjemný pocit. Byl bych raději, kdyby pak natočil ještě dalších deset, dvacet filmů! Ale síly už nebylo a Pánaboha nelze obehrát…,“ napsal.

A připomněl také, že teď už je Abrhám s ženou svého života. „A tak má nebe dnes o jednoho svatého Josefa navíc. Nad hlavou už nemá křídou namalované parohy, ale korunu herecké i lidské slávy. A milovanou Popelku opět u sebe,“ uvedl.