Jako za starejch časů

Ze zahraničních premiér příjemně vybočuje gangsterka Jako za starejch časů. Zručně napsaný příběh o dvojici stárnoucích gansterů, z nichž jeden má za úkol odstřelit druhého, je plný jemné nostalgie za odcházejícími časy i černého humoru. A samozřejmě – neschází mu akce, jak se na žánr sluší. Americký režisér a herec Fisher Stevens měl to štěstí, že na role kývli Al Pacino a Christopher Walken, a tak je jeho ohlédnutí za dobou, kdy měli gangsteři ostrou mušku i galantnost v krvi, mimořádně vydařenou podívanou.

Jack a obři

Do světa výpravných pohádek míří remake Jacka a fazole nazvaný Jack a obři. Sází na velkorysé digitální kulisy a 3D – a vcelku právem. V příběhu o chlapci, který vyleze po fazolovém stonku do světa obrů, aby zachránil princeznu i čest svého krále, je především na co se dívat. Oživlé obrázky v knize, efektní fazolový stonek (no, spíše strom), výstup za noční bouře, odpudiví obři se zkaženými zuby, vodopády, tříštící se o kameny či skalní palác obrů – to vše v trojrozměrné podívané Briana Singera úspěšně funguje.

Nerada ruším

Ze severu dorazil další dánský snímek Nerada ruším. Bizarní pohled do zákulisí chátrajícího kodaňského divadla natočil Henrik Ruben Genz, jehož originální krimi Ukrutně šťastni jsme u nás také viděli. Dlužno dodat, že v příběhu dospívající Heleny, která utkvěle pátrá po biologickém otci a touží po divadelní roli, není snad jediná postava normální. A linky příběhu dosti zauzlované, takže se zdá, jako by tu vše bylo zlomyslnou hrou s divákem, u níž se baví hlavně režisér. Podivně zádumčivá nálada a herecké výkony, zejména Sary Hjort v hlavní ženské roli, ovšem nemají chybu.

Vedlejší účinky

Komplikované vztahy a úskoky jsou tématem dvou amerických filmů. Vedlejší účinky jsou dílem Stevena Soderbergha, který v rafinovaně vyprávěném filmu barvitě líčí, co vše mohou napáchat vedlejší účinky prášků, jež měly původně pomáhat. A jak obtížné je někdy najít pravdu schovanou za ženskou křehkostí a prohnaností. V hlavních rolích excelují Jude Law, Rooney Mara a Catherine Zeta-Jones.

Smrtelné lži

Smrtelné lži líčí obligátní story úspěšného podnikatele: manželka, milenka, tučná konta a profesní renomé - a náhle průšvih. Utajená autonehoda a navrch černé finanční machinace. Souboji o morální kredit hrdiny dominuje Susan Sarandon, ačkoli pozornost je tu upřena hlavně na Richarda Gera jako hlavního protagonistu.

Lesní duch

Jediným mrazivým příběhem týdne je Lesní duch, remake stejnojmenného filmu Sama Raimiho z roku 1981. Původní Raimiho tým svěřil horor mladému Fedu Alvarezovi, který na filmovou scénu pronikl před třemi roky krátkým snímkem Panic Attack, pětiminutovým thrillerem, kde útočí roboti na uruguayské Montevideo. Na YouTube nasbíral více než 7 milionů zhlédnutí. Lesní duch si pohrává zajímavě s tématem abstinenčních můr dívky, jež se rozhodne za pomoci přátel vypořádat v lesní chatě s démony drogové závislosti. Vskutku sugestivní podívaná, ideální pro pozdní noci našeho stále chladného jara.