O čem je příběh?

Je rok 2001 a Gordon Gekko (Michael Douglas) po letech strávených ve vězení za praní špinavých peněz a pojistné podvody stojí před branami federálního nápravného zařízení jako změněný, lepší člověk. Nikdo na něj nečeká, ani dcera Winnie, které se odcizil, ani nikdo z kolegů z Wall Street, kteří stále čile hromadí větší a větší jmění. Nyní, po osmi letech za mřížemi, je Gekko sám, outsider.

V roce 2008 mladý, chytrý obchodník Jake Moore (Shia LaBeouf) vydělává milióny ve společnosti Keller Zabel Investments, kterou vlastní Jakeův mentor Louis Zabel (Frank Langella). Jakeova přítelkyně Winnie (Carey Mulligan) ho v podporuje v jeho idealistickém nadšení – které tolik postrádala u svého otce – investovat v “zelené energii”.

Náhlá vlna obvinění, že Keller Zabel je zatížena miliardami v toxickém odpadu, způsobí obrovský pokles jejich akcí na burze a Louis Zabel je nucen bojovat za přežití své společnosti. Když vládní federální rezervy odmítnou poskytnout záruky, partner silné investiční banky Bretton James (Josh Brolin) nabídne, že jeho společnost Keller Zabel převezme za zlomek skutečné ceny.

Jake, hluboce zadlužen, s nejistým zaměstnáním a zasažen ztrátou svého mentora, navštíví přednášku Gordona Gekka, který propaguje svoji novou knihu “Je chamtivost dobrá?” Gekko popisuje, že hrabivost je nejen dobrá, ale v současné době i legální, a že nezdravý finanční systém umožňující nekontrolovatelné spekulace a zvyšující se státní dluh zničí americkou ekonomiku.

Jake, bez vědomí Winnie, vyhledá Gekka a nabídne mu, že mu pomůže zprostředkovat opětovné sblížení s dcerou, pokud mu Gekko poskytne informace, proč byl Louis Zabel podveden svými spolupracovníky. Vznikne tak partnerství mezi Jakem a Gekkem, jehož cílem má být pomsta za krach Kellera Zabela a obnovení vztahu Gekka s Winnie. Zbavil se ale Gekko skutečně své druhé tváře?

Wall Street: Peníze nikdy nespí je příběh o penězích za každou cenu a o lidech, kteří udělají cokoliv, aby si zajistili vstup do nejluxusnějšího klubu bohatství a moci. Stejně tak je to příběh otce, který se zoufale snaží získat zpět svoji ztracenou dceru, a který tomu věnuje stejné úsilí jako snaze opětovně vstoupit do světa, který ho odvrhl.


Oliver Stone: Je to nová story!

Pro trojnásobného držitele Oscara, režiséra Olivera Stonea byl návrat do světa, který nezapomenutelně ztvárnil v roce 1987 ve filmu “Wall Street”, dobře načasová příležitost zkusit něco nového. „Tento film je velmi zajímavý příběh,” říká. „Myslím, že bych si natáčení neužil, kdyby to nebyl býval byl úplně nový příběh. Dvacet dva let je velký rozdíl. Je to pro mne velmi aktuální.”

Wall street: Peníze nikdy nespí: Michael Douglas a režisér Oliver Stone

Michael Douglas je zpět se svojí oscarovou rolí Gordona Gekka, jehož mantra „Chamtivost je dobrá” a drzé korporátní nájezdy z něj udělaly hvězdu mezi finančními titány.

Josh Brolin hraje bezohledného „šéfa” Wall Street, který chce poučovat Jakea Moora (Shia LaBeouf ). Frank Langella je Jakeův boss Louis Zabel, jehož smůla vyžene Jakea na cestu objevování; Carey Mulligan je Winnie Gekko, Gordonova odcizená dcera a Jakeova snoubenka a Susan Sarandon je Jakeova matka Sylvia, která hledá u svého syna pomoc, když krachuje její obchod s nemovitostmi.

Po Četě z vietnamské války chtěl Stone natočit válku domácí

Původní film Wall Street byl uveden v roce 1987 a jeho hlavním hrdinou byl Bud Fox, mladý makléř v podání Charlieho Sheena, který se v touze uspět ve světě financí nechá zkorumpovat mocným a schopným finančníkem Gordonem Gekkem, kterého hraje Michael Douglas.

„Ve Wall Street jsem chtěl vidět domácí válku, tedy přesněji řečeno válku ve finanční džungli New Yorku, který je mým rodným městem,” říká Stone. Stoneův otec byl newyorksým makléřem, takže režisér znal prostředí Steet dávno před tím.

Ačkoliv se zdá, že Michael Douglas byl pro roli, kterou vymysleli Stone s kolegou Stanleym Weiserem, jako dělaný, pravda je ta, že jeho obsazení bylo víceméně překvapením. Stone vysvětluje: „Michael předtím podobnou roli nikdy nehrál, viděli jsme ho většinou v romantických nebo komediálních filmech, zatímco zde hrál postavu, která je poměrně odporná.”

Gekko ve své řeči v prvním filmu říká, že chamtivost je v americkém kapitalismu pozitivní silou. „Chamtivost je dobrá, pro lepší svět,” prohlásil Gekko. „Chamtivost je v pořádku. Chamtivost funguje. Chamtivost pomáhá pročistit, rvát se dopředu, dokáže zachytit podstatu pokrokového ducha. Chamtivost, ve všech svých podobách – chamtivost po životě, po penězích, po lásce, po znalostech, vždy znamenala posun lidstva směrem vpřed.”

Tato řeč je považovaná za jednu z nejzásadnějších ve filmové historii. Citát „Chamtivost…je dobrá” je v dnešní době často citován médii v souvislosti s nedávnou finanční krizí.

Douglas: Udělali z něj hrdinu a přitom je to padouch

Role Gekka vynesla Douglasovi sošku Oscara a samotná postava se stala součástí americké kultury a Gordon Gekko jedním z největších filmových padouchů v historii. Po více než dvaceti letech a znovuoživení postavy Michael Douglas chválí, jaký dopad jeho postava měla. „Gekko mě zasáhl nejvíc ze všech mých postav,” říká. „Udělali z něj hrdinu přesto, že je to opravdový padouch!”

Douglas se domnívá, že je tomu tak především proto, že film je dobrá podívaná. „Lidé mají rádi příběhy o moci, jsou jí očarováni. To je také důvod, proč popularita Gekka a i celého filmu vydržela tolik let.”

„Gordon Gekko se díky bezpočtu citací v novinách a časopisech stal ikonou,” říká producent Edward Pressman, který produkoval několik filmů Olivera Stonea. „Wall Street’ vytvořil představu, jak vypadá svět finančníků, takže opravdu ovlivnil lidi, kteří tam pracují, aby se oblékali a chovali určitým způsobem.”

Newyorští makléři viděli v Gekkovi svůj vzor

Gekkovo charisma a jeho způsoby „jít přes mrtvoly”, aby dosáhl svého z něj překvapivě udělali hrdinu. Nejenže někteří mladí makléři na Wall Street začali nosit podle vzoru Gekka dozadu hladce sčesané vlasy, ale mnozí přijali za své jeho heslo „Chamtivost je dobrá”.

„Popularita filmu během let rostla,” dodává Stone, který byl zpočátku překvapen, jakým způsobem diváci Gekka přijali. „Natočil jsem ‘Wall Street’ jako vyprávění o morálce, což mnozí pravděpodobně nepochopili. Stále mě překvapuje počet lidí, kteří po letech přišli s tím, že se díky mému filmu rozhodli pro kariéru na Wall Street. Mnozí z nich jsou dnes čtyřicátníci, kteří na Street prorazili – musím dodat, jako poctiví obchodníci.”

Ani Stone ale nemohl předpovědět události, které následovaly díky různým Gekkům, a které vedly k nejhorší krizi od dob Velké deprese v třicátých letech. Po prvním filmu Wall Street natočil Oliver Stone mnoho dalších filmů, zatímco finanční magnáti bohatli a bohatli. „Šokovalo mne, že během 90. let a začátku 21. století rostlo kumulování bohatství exponenciální křivkou,” říká Stone. „Čísla rostla a rostla, takže z milionů se stávaly miliardy. A chamtivost Gordona Gekka byla překonaná chamtivostí bank.”

Pokračování se vyrovnává s velkou americkou bankovní krizí

„Na konci roku 2008 už nemohli další Gekkové přibývat,” pokračuje. „Naše postava, tento určitý typ bukanýra, byla nahrazena institucemi, které byly kdysi dávno regulovány. V minulosti banka byla bankou a pojišťovna pojišťovnou. V roce 2008 bylo všechno jinak. Ochranné mechanismy mezi těmito institucemi byly deregulacemi z 80. a 90. let zničeny.”

Během skutečných událostí na Wall Street začal Allan Loeb práci na dalším scénáři, který měl ukázat Gekkův život po letech. Stone se na psaní tentokrát nepodílel a poprvé jej četl až na začátku roku 2009. Právě díky scénáři se k projektu vrátil, viděl, jak důležitý může jeho nový film být.

„Ke zhroucení došlo v roce 2008 a naše téma se najednou stalo velmi zajímavé, protože rázem byly vidět všechny nedostatky systému,” vysvětluje Stone. Wall Street: Peníze nikdy nespí se vyrovnává s tím, co se stalo.” Michael Douglas se připojuje: „Teď je ještě lepší doba prozkoumat tento svět než byla v době prvního filmu.”

Špičky finančího sektoru nadšeně filmařům pomáhaly

LaBeouf, který roli přijal kvůli obdivu, který chová vůči Oliveru Stoneovi, popisuje Jakea jako mladíka pocházejícího ze skromných poměrů, jehož oddaná práce pro šéfa uspěšné investiční banky Louise Zabela může vést k mnohem větším úspěchům. Byl přijat hned po škole a uvnitř firmy se tvrdě vypracoval až na post pravé ruky nejvyššího šéfa. „Když jsem přijal tuto roli, nevěděl jsem o světě financí zhola nic. Nevěděl jsem, co je derivát, akcie nebo dluhopis. Režisér mi řekl, že jestli tu roli chci, musím začít makat. Tak jsem se do toho pustil po hlavě.” Dá se říct, že během rychlokurzu nastudoval vše potřebné, co se týká financí a investování. Pak se dokonce do investic pustil a vše zakončil zkouškou, díky které je licencovaný makléř.

Wall street: Peníze nikdy nespí: Michael Douglas, Shia LaBeouf a režisér Oliver Stone

Díky Stonově vášni pro autentičnost se filmaři dostali do styku se špičkami finančního sektoru, kteří s filmaři, ať už na záznam nebo jen mimo, velmi ochotně mluvili o situaci, která dnes na Wall Street panuje. Jejich otevřenost má co dělat s oblibou prvního filmu a postavy Gordona Gekka.

Jeden ze zásadních rozdílů byl, že při natáčení prvního filmu žádná společnost nepustila filmaře, aby mohli natáčet v jejich prostorách. Nyní, při druhém filmu byly reakce obchodníků zcela opačné. Většinou fandové původního filmu byli nadšeni, že můžou filmařům pomoci a navíc se třeba objevit i na plátně.

(zdroj: Bonton Film)