Přestože Alf vypadá jako trochu podivný chlupatý pes, jeho jméno je ve skutečnosti zkratka slov Alien Life Form, tedy odlišná živá forma, a jde o mimozemšťana pocházejícího z planety Mlemac. V původním sitcomu skončí po havárii své kosmické lodi na předměstí a seznámí se zde se středostavovskou rodinou Rannerů, jejíž rodinné vztahy svérázným způsobem glosuje.

Seriál běžel čtyři sezóny v letech 1986 až 1990 v televizi NBC, celkem vzniklo víc než 100 dílů. Dosáhl velké popularity a brzy se stal pevnou součástí populární kultury, připomínanou i v dalších seriálech a filmech. Patřil totiž k těm projektům, na nichž "vyrůstala" určitá generace, ochotná citovat hlášky a postřehy ze seriálu i po řadě let.

Podle Variety je jedním z námětů pro eventuální restart Alfa myšlenka, že by se mohl vynořit z takzvané Oblasti 51, kde byl po dobu od vysílání původního sitcomu držen v zajetí, a slogoval by změněný svět kolem sebe (Oblast 51 představuje veřejnosti nepřístupnou zónu v Nevadské poušti, která slouží oficiálně jako Výzkumné centrum leteckých sil Spojených států.

Podle řady konspiračních teorií ji americká armáda vytvořila, aby v ní ukryla stopy po přistání mimozemské civilizace. Ve filmu Den nezávislosti z roku 1997 se tato teorie stala jedním z hlavních dějových motivů, pozn. red.).

Na projekt však zatím nebyl podle Variety najat žádný spisovatel ani scenárista a Warner Bros. odmítá všechny otázky týkající se případného Alfova oživení komentovat. 

Původního Alfa vytvořili Paul Fusco a Tom Patchett, přičemž Fusco také vodil Alfovu loutku a propůjčoval postavičce svůj hlas (v češtině Alfa nadaboval Ota Jirák). Mezi další americké dabéry se zařadili Max Wright, Anne Schedeenová, Andrea Elsonová a Benji Gregory.