Nejpropíranějším momentem letošního udělování Oscarů se rozhodně stal incident mezi hercem Willem Smithem a moderátorem večera Chrisem Rockem. Facka, kterou Smith moderátorovi v přímém přenosu vrazil, se okamžitě stala hitem sociálních sítí. Část lidí Smitha za facku kritizuje, jiní jsou naopak na jeho straně - herec totiž bránil svou manželku, o které Rock pronesl nejapný vtip.

Komik Rock během večera bavil hosty v sále četnými vtipy. Na adresu Jady Pinkettové-Smithové zažertoval, že se těší na roli v pokračování filmu G. I. Jane. „Jado, miluji tě. Už se nemůžu dočkat, až tě uvidím v G.I. Jane 2," řekl doslova Rock. Svým vtipem mířil konkrétně na velmi krátký sestřih Pinkettové-Smithové. Podobný měla herečka Demi Mooreová jako hlavní představitelka ve zmiňovaném filmu z roku 1997.

Zdroj: Youtube

Jenže žert se ukázal jako nemístný, protože Smithova manželka trpí alopecií, což je nemoc způsobující vypadávání vlasů. Boj s touto nemocí přiznala v roce 2018, na sociálních sítích často mluví o sebelásce a o svém postupném smiřování se s životem bez vlasů.

Zatímco část diváků se Rockově vtipu podle záznamu zasmála, na tváři Pinkettové-Smithové úsměv chyběl. Komik, který si zřejmě uvědomil, že to se vtipem přehnal, se ještě pokusil zahrát situaci do outu. „To je vtip, ten se mi povedl," prohlásil.

V tu chvíli už ale neočekávaně herec Smith zamířil přímo na pódium. Rockovi dal nejprve facku, pak na něj již ze svého místa dvakrát zakřičel "neber si do své hnusné huby jméno mojí ženy!". Stanice ABC, která celý večer živě přenášela, stihla vypnout zvuk, než se sprostá urážka dostala do éteru.

Jiné stanice ale později uveřejnily situaci necenzurovaně a rovněž záznam rychle začal kolovat sociálními sítěmi.

Urputný ochránce rodiny

Za své chování se pak Smith omluvil, když šel na pódium převzít cenu za ztvárnění Richarda Williamse, otce slavných tenistek Sereny a Venus, ve filmu Král Richard: Zrození šampionek. „Chci se omluvit Akademii. Chci se omluvit všem nominovaným kolegům. Umění napodobuje život. Vypadám jako bláznivý otec, přesně, jako to říkali o Richardu Williamsovi. Ale láska vás přiměje dělat bláznivé věci,“ vyjádřil se ve svém děkovném projevu.

A těm, kteří by to ještě v danou chvíli nevěděli, se snažil i vysvětlit, proč se k facce uchýlil. „Richard Williams byl urputným ochráncem svojí rodiny," řekl Smith při děkovném proslovu zjevně s odkazem na incident, který podle médií velmi poznamenal atmosféru v sále Dolby Theatre. Herec pak vyjádřil naději, že jej pozve na udílení zlatých sošek i příští rok.

Pořadatelé večera se k incidentu zatím vyjádřili stručně na sociální síti. „Akademie netoleruje násilí v jakékoli formě. Dnes večer s potěšením oslavíme naše vítěze 94. Oscarů, kteří si zaslouží tento okamžik uznání od svých kolegů i milovníků filmu z celého světa," napsal pořadatel na twitteru.

V první chvíli se objevily pochybnosti, zda celá situace nebyla pouze hraným vtipem, který někteří nepochopili. „Jada vypadala otráveně, ale v tu chvíli se předpokládalo, že to všechno byla součást nějakého předem plánovaného vtipu. Pochybnosti se začaly vkrádat, když Smith vstal ze sedadla a Rocka udeřil. Samozřejmě, oba tito muži jsou filmovými veterány a věděli by, jak zahrát falešnou facku. Ale všichni si brzy uvědomili, že toto falešně vůbec nevypadalo," uvedl novinář BBC Steven Mackintosh, který se přímo večera účastnil.

Slzy a otcovské rady

Na sociálních sítích někteří lidé upozornili, že Smith se nejdříve vtipu o manželce zasmál a zuřivě na pódium vyrazil až poté, co si všiml zhrozeného výrazu své ženy. Jeho herecké kolegy v sále celá situace s fackou šokovala, internetem kolují fotografie jejich překvapených a zděšených výrazů.

Jak upozornil sloupkař listu The Hollywood Reporter Scott Feinberg, který se zaměřuje na zpravodajství z předávání cen, v době, kdy vysílání předávání Oscarů přerušila reklamní pauza, za Smithem přišli jeho dlouholetí kolegové herci Denzel Washington a Tyler Perry. „Podle všeho jej utěšovali a naznačili mu, aby na celou věc zapomněl. Zdálo se, že si Will Smith utírá z očí slzy, když si sedá zpět k Jadě, a Denzel Washington pak utěšuje i ji," napsal Feinberg na sociální síti.

Co přesně mu Denzel Washington řekl, pak Smith zveřejnil ve svém děkovném projevu po převzetí ceny. „Denzel mi řekl, ve svých nejlepších chvílích buďte opatrni, tehdy si pro vás přijde ďábel," vyslovil se Smith.

K celému incidentu se pak vyjádřily i další známé osobosti. Jejich reakce jsou ale smíšené, část jednání Willa Smitha podporuje, další upozorňují, že neuznávají násilí v jakékoliv podobě. Na Smithovu stranu se postavila například americká politička, poslankyně Sněmovny reprezentantů Ayanna Pressley, která sama bojuje s alopecií. „Děkuji ti, Wille Smithe. Jásot pro všechny manžely, kteří brání své ženy žijící s alopecií tváří v tvář každodenní nevědomosti a urážkám," napsala politička na Twitteru. Svoje vyjádření později smazala, zachytil ho ale list The Guardian.

Například rapper 50Cent se pak zařadil k těm celebritám, které si z celé události dělají legraci. „Hajzle, nikdy si se mnou nezahrávej. LOL," napsal rapper k fotce, na které Smith fackuje komika Rocka.

Naopak herečka Sophie Bushová násilí odsoudila, zároveň ale upozornila, že moderátor Rock rovněž pochybil. „Násilí není v pořádku. Útok nikdy není řešením. Ale také, toto je podruhé, co si Chris dělal legraci z Jady na předávání Oscarů a dnes večer šel po její alopecii. Urážet někoho kvůli autoimunitnímu onemocnění je špatné. Dělat to záměrně je kruté. Oba (muži) si potřebují dát pauzu," napsala herečka na Twitteru.

Herečka Jane Seymourová se pro novináře na afterparty po Oscarech vyjádřila podobně - odsoudila násilí, ale zároveň uznala, že vtip moderátora byl velmi nevhodný.

V rytmu srdce, soupeř mezi nejlepšími filmy
Oscarům dominovala Duna. Nejlepším filmem je V rytmu srdce, Smith udeřil kolegu

Třeba režisér a komik Judd Apatow Smithovo jednání prudce odsoudil. Stejně jako někteří další Apatow upozornil, že šlo o pouhý vtip a Smithova reakce byla přehnaná. „Mohl ho zabít. Tohle byl projev nekontrolovatelného vzteku a násilí. Za tři uplynulé dekády slyšeli o sobě oba milion vtipů. Nejsou nováčky ve světě Hollywoodu ani komedie," uvedl režisér.

Podobně reagovala i komička Kathy Griffinová. Podle ní se teď mohou komici bát o své fyzické zdraví při vystoupeních. „Něco vám řeknu, je velmi špatné vyjít na pódium a fyzicky napadnout komika. Teď se všichni musíme bát, kdo bude chtít být dalším Willem Smithem v komediálních klubech a divadlech," napsala na sociální síti.

Mistr nemístných vtipů

Rock nepodal na Smithe trestní oznámení, uvedla podle AFP losangeleská policie. Podle listu Cosmopolitan každopádně vypadal po incidentu šokovaně. „Tohle byla největší noc v historii televize," vyjádřil se pak.

Komik moderoval Oscary už dvakrát, v roce 2005 jej diváci hodnotili jako průměrného. V roce 2016 Rock, který je černoch, obvinil akademii, že při oceňování nejsou lidé tmavé pleti dostatečně zastoupeni. Ve stejném roce ale také použil Jadu Pinkettovou-Smithovou pro nemístný vtip, byť tentokrát nemířil přímo proti ní. Za terč žertu si ji vybral proto, že se odmítla slavnostního předávání Oscarů účastnit na protest proti nedostatečné diverzitě pozvaných hostů. „Jada řekla, že nepřijde. Ovšem nehraje ona náhodou v televizní show? Když ona bojkotuje Oscary, je to něco jako když já bojkotuji Rihanniny kalhotky. Nebyl jsem pozván," řekl tehdy Rock.

Narážel tím na skutečnost, že ho zpěvačka Rihanna odmítla, když ji chtěl dle svých slov sbalit na jedné párty.

Dám si na hlavu zářivé kamínky

Manželka herce Willa Smithe, herečka a zpěvačka Jada Pinkettová-Smithová, bojuje s alopecií, tedy nemocí, při níž lidem vypadají vlasy, od roku 2018. Diagnózu přiznala v témže roce v pořadu Red Table Talk, který moderuje. „Když mi začaly vypadávat vlasy, byla jsem vystrašená. Jednoho dne jsem se sprchovala, a v ruce mi zůstávaly celé chuchvalce. A já si říkala: Proboha, budu plešatá?," řekla umělkyně.

Loni se pak rozhodla vypadávání vlasů déle neskrývat a hlavu si oholila. Jak uvedla na sociální síti, inspirovala jí k tomu jednadvacetiletá dcera. „Willow mě k tomu popíchla, protože už přišel čas," napsala tehdy herečka na sociální síti.

Oscarový film Kolja
KVÍZ: Kolja. Jak dobře znáte poslední český oscarový snímek?

Na svém Instagramu o boji s nemocí i vyrovnávání se s novým vzhledem často mluví a rovněž často zmiňuje nutnost sebepřijetí a důležitost sebelásky. Na letošním udílení cen Critics Choice Awards se objevila v oceňovaném outfitu, který doplnila diamantovou čelenkou na hlavě. „Jada ve svých zlatých brokátových šatech vypadala jako vždy nádherně a svůj okouzlující outfit vyšperkovala oslnivou diamantovou čelenkou s 53 kameny, které jí na zakázku vyrobila losnageleská klenotnice Jacquie Aiche," psal tehdy magazín People.

Volba netradičního šperku měla ovšem pro herečku zvláštní význam, který vysvětlila na svém Instagramu. Souvisel konkrétně s jejím bojem s alopecií. „Loni v prosinci herečka sdílela na Instagramu upřímné video, na kterém ukázala jedno z míst na hlavě, které má zcela bez vlasů," nastiňuje magazín People.

Ve videu herečka uvedla, že pleš uprostřed temene hlavy je ukázkou toho, jak vypadá alopecie. „Všichni víte, že bojuji s alopecií a najednou uvidíte tuto čáru. Zjevně se to ukázalo a bude pro mě trochu těžší to schovat. Tak jsem si řekla, že se o to s vámi podělím, abyste se na nic neptali," vyjádřila se Pinkettová-Smithová o své pleši. 

Zpověď ale zakončila s pro ni typickým humorem. „Ale víte co, máma si tam dá nějaké kamínky. Udělám si tam malou korunku," řekla herečka a svá slova později splnila právě outfitem na udílení cen.

Letošní filmovou cenu Oscar za nejlepší film vyhrál snímek V rytmu srdce, za nejlepšího herce v hlavní roli obdržel sošku Will Smith a mezi herečkami zvítězila Jessica Chastainová. Jane Campionová dostala Oscara za nejlepší režii za psychologický western Síla psa.