Letošní 76. ročník přehlídky na Lidu, která potrvá do 7. září, je pro naše filmy příznivý. Kromě černobílého dramatu Václava Marhoula se do vedlejší soutěže krátkometrážní tvorby probojoval také animovaný snímek Sh_t Happens dvojice Davida Štumpfa a Miši Mihályiové.

Václav Marhoul si prý do poslední chvíle nestihl radost pořádně užít, neboť řešil přípravu na festivalovou účast. Do Benátek se těší, ale jak tvrdí, kvůli slávě to nedělá. „Prostě jsem ten film chtěl natočit. Nic víc, nic míň,“ říká. „Řeknu vám, z čeho mám největší radost. Že se z úspěchu raduje celý můj český tým a herci. Protože u nás je natáčení zatraceně těžká práce. Uživit se dnes ve filmu znamená brát všechno. Tady si nemůžeme vybírat jako na Západě. “ A čím jeho drama v Benátkách při výběru zaujalo? „Myslím, že se asi šťastně propojilo všechno dobré: náš film není banální, má výborné obsazení a dobrého sales agenta,“ soudí režisér.

Zrádci
Brno oživí festival Serial Killer. O hlavní cenu se utkají dvě silné novinky

Už včera večer předznamenala začátek festivalu slavnostní projekce českého snímku Gustava Machatého Extase. Eroticky laděný film tu měl před 85 lety mezinárodní premiéru, ve své době ale šokoval odvážnou zápletkou i nahotou na plátně. Vatikán ho chtěl zakázat. Na italskou filmovou půdu se snímek vrací v digitálně zrestaurované podobě od Ná- rodního filmového archivu.

A konečně na filmovém trhu se představí i tři domácí koprodukce: Šarlatán Agnieszky Holland, animovaný Moje slunce Maad, který chystá Michaela Pavlátová, a Jaká je voda Ninji Müller a Michala Loveckého, jež bude prezentována v rámci projektů Virtual Reality.

Pravda na úvod

Slavnostní zahájení dostal na starost snímek Kore'edy Hirokazu La vérité s luxusním obsazením: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke. Japonský filmař triumfoval loni v Cannes, odkud si odvezl Zlatou palmu za originální sociální drama Zloději.

Snímek La vérité (Pravda) je jeho první francouzskojazyčný počin a účastní se soutěže. Líčí setkání známé francouzské herečky a její dcery, která za ní přijíždí s rodinou z New Yorku, aby se účastnila slavnostního křtu matčiných memoárů. Jejich shledání se ale neobejde bez kolize, při níž obě bolestně objevují skrývané rodinné pravdy a nevyřízené účty.

Jan Vodňanský při fotografování pro Deník 14. srpna v Praze.
Jan Vodňanský: Voskovec mě nazýval mistrem absurdity

Za soupeře bude mít kromě našeho „ptáčete“ také vesmírnou Ad astra s Bradem Pittem, Soderbergův film The Laundromat s Meryl Streep a Marriage Story s hvězdnou sestavou Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern a Alan Alda (oba od Netflixu) či J'accuse (Žaluji) vysněný projekt pětaosmdesátiletého Romana Polanského.

Vznikl podle románu Roberta Harrise a připomíná šéfa francouzského kontrašpionážního oddělení, který rehabilitoval Alfreda Dreyfuse, křivě obviněného v antisemitské Dreyfusově aféře. V programu diváci uvidí také politický thriller od Amazonu nazvaný Seberg, příběh slavné herečky Jean Seberg, kterou hraje Kristen Stewart.

Jak si Nabarvené ptáče v Benátkách povede, uvidíme už zmíněného 7. září, kdy si filmaři a herci dojdou ve světlech ramp pro Zlaté lvy.

Nový Bessonův objev Sasha Luss
Vyhořelý Besson? Brutální Anna sází rány a nudu