Během jedenácti dnů se tu představí 434 filmů a uskuteční se téměř tisícovka projekcí. Nás může těšit, že letos dostal prostor i český film, a to hned třikrát. Už dnes večer bude mít světovou premiéru snímek Tomáše Weinreba a Petra Kazdy Já, Olga Hepnarová natočený podle životního příběhu české vražedkyně Olgy Hepnarové, která úmyslně zabila na tramvajové zastávce osm lidí. „Je to pocta tuto sekci zahájit," říká Petr Kazda. „A jisté razítko, že jsme snad nenatočili úplně blbej film. Ale cítíme i satisfakci. Chystali jsme ho několik let, nemá jednoduché téma, proto nebyla jednoduchá ani příprava. Často jsme čelili nedůvěře… A najednou je hotovo a my balíme kufr do Berlína. Nastupuje lehká nervozita."

Do sekce Generation vybrali organizátoři snímek Ani ve snu!, pohled do života šestnáctileté dívky, které dá impuls nejprve společnost parkouristů a posléze i láska. „Bára Štikarová je náš velký objev, žije ve skromných podmínkách, natáčení pro ni bylo cosi jako zjevení," říká o hlavní představitelce režisér a producent Petr Oukropec, který už má na kontě úspěšný rodinný film Modrý tygr. „Na Berlinale máme premiéru v pondělí, celkem je v plánu asi pět projekcí. Že jsme pronikli na prestižní festival je velká radost, ale neděláme si žádné iluze. V sekci s námi je řada dobrých filmů, dokonce s obdobně laděnými snovými příběhy. Jedeme si to hlavně užít, beru oba mladé představitele a tři parkouristy, s nimiž bych rád zkusil na rudém koberci pár akrobatických kousků."

Poslední domácí šancí je film Petra Václava Nikdy nejsme sami (sekce Forum), drama o lidech, kteří jsou oběťmi i strůjci svých běsů. Hlavní role hrají Karel Roden, Lenka Vlasáková a Miroslav Hanuš, s nimiž autor pracoval už při natáčení Paralelních světů. Menší roli má i Klaudia Dudová, jež se objevila v režisérově posledním snímku Cesta ven, za který Václav dostal ceny domácích kritiků a sedm Českých lvů.

Předsedkyní hlavní poroty je americká herečka Meryl Streepová, jež bude s kolegy posuzovat 18 soutěžních filmů, vítěze vyhlásí 20. února. Silné zastoupení má v hlavní soutěži Francie, která se produkčně podílela na sedmi snímcích. Podle ředitele festivalu Dietera Kosslicka je letos hlavním tématem hledání štěstí, související s aktuální uprchlickou vlnou. „Před 66 lety, kdy festival začínal, byl Berlín frustrovaným městem plným traumatizovaných Němců vykořeněných ze svých domovů. Proto má ve svém programu dodnes prostor pro soucit a porozumění se strádajícími," píše se v tiskovém prohlášení, jež Berlinale vydalo. Zdá se, že letos bude jeho apel dvojnásob důležitý. Už proto, že do Berlína podle téhož prohlášení přijelo do dnešních dnů 79 034 uprchlíků.