Jeho snímky Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus patří k nejslavnějším dílům světové kinematografie vůbec. První kompletní české retrospektivy filmů se ale Forman dočkal až teď. Startuje v pátek od 17.30 v kině Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí projekcí Černého Petra a zakončí ji ve čtvrtek 13. prosince režisérská, tříhodinová verze Amadea.

Raritní díla

Festival uvede celé dvě desítky Formanových filmů a chybět mezi nimi nebudou ani raritní díla, jako je třeba režisérův krátkometrážní příspěvek do jugoslávské skládačky I Miss Sonia Henie nebo dokumentaristický pohled na olympijské hry v Mnichově v roce 1972 v rámci projektu osmi uznávaných režisérů (vedle Formana se natáčení zúčastnili i John Schlesinger nebo Claude Lelouch) Viděno osmi.

Forman bohužel nepřijede

Ředitelka festivalu Radka Kadlecová k tomu říká: „Na festivalu intenzivně pracujeme od začátku roku. Sám režisér se pravděpodobně nebude moci festivalu zúčastnit, ale o osobním uvedení jeho filmů jednáme s jeho spolupracovníky a přáteli. Po celém světě se letos konaly retrospektivy filmů Miloše Formana a mnohé jiné akce na oslavu jeho kulatin. My to vše zakončujeme opravdu unikátní, kompletní retrospektivou všech jeho filmů."

Miloš Forman na svou přehlídku do Prahy bohužel nedorazí.

Viděli jste někdy na plátně Formanův film Ragtime? Zapomněli jste některé fantastické momenty Jacka Nicholsona z Přeletu nad kukaččím hnízdem? Netušíte o existenci filmu I Miss Sonja Henie, na kterém Miloš Forman také spolupracoval? Chcete vidět nezapomenutelný snímek Amadeus v režisérském sestřihu? Pokud ne, lze to snadno napravit: 7. prosince začne v Městské knihovně v Praze Forman Festival, kompletní retrospektiva legendy světové kinematografie českého původu Miloše Formana.

Páteční slavnostní zahájení

Úvod obstará unikátní projekce filmu Ragtime, v českých kinech nikdy oficiálně nepromítaného titulu, a hudební show Formanových hereckých protagonistek. Úvodní večer Forman festivalu režíruje divadelní režisér Pavel Šimák, který mj. adaptoval Formanův film Amadeus v Národním divadle moravskoslezském. Úvodním večerem Vás provedou moderátorky a herečky Dáša Zázvůrková a Jana Malá, oblíbené protagonistky Miloše Formana, které v jeho divadelním i filmovém počinu Dobře placená procházka alternovaly v hlavní roli Vanilky. Dále se můžete těšit na písničky Tria Pavla Větrovce a další formanovsko-narozeninová překvapení před promítáním filmu Ragtime. „Chystáme se zahajovací večer pojmout ne jako oficiózní ceremoniál, ale jako pestrý narozeninový vzkaz Milošovi," těší se Dáša Zázvůrková a Jana Malá.

Film Ragtime nebyl v Česku dosud nikdy oficiálně uveden.

Co v pátek promítají?

Černý Petr

Pohled do života 16letého učně a jeho okolí předznamenává všechny pozdější typické prvky Formanovy české novovlnné tvorby: autenticitu postav, úspornost dialogů, věrné zachycení atmosféry doby na pomezí dokumentu a alegorie i humor vycházející z lidské obyčejnosti. Neprávem podceňovaný snímek vedle Lásek jedné plavovlásky a Hoří, má panenko.

Ragtime

Přepis bestselleru E. L. Doctorowa, který se navzdory možná trochu zbytečně natažené stopáže účinně trefuje do poměrů předválečných USA.

Vstupenky jsou v lidových cenách

Vstupenky jsou již v prodeji. Zakoupit je můžete na pokladně kina Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí a na webu formanfestival.cz. Cena je pouze 70 Kč na odpolední projekce, respektive 90 Kč na večerní projekce. Ředitelka festivalu Radka Kadlecová to komentuje: „Chceme, aby byl festival přístupný každému. Aby potěšil Miloše Formana, který má letos narozeniny, i různorodé diváky jeho filmů. Těšíme se na Vás!"

Kompletní program

7. prosince pátek

17.30 Černý Petr

19.30 Ragtime

8. prosince sobota

15.30 Konkurs

17.30 Hoří, má panenko

19.30 Přelet nad kukaččím hnízdem

9. prosince neděle

15.30 Viděno osmi: Desetiboj

17.30 Lásky jedné plavovlásky

19.30 Lid versus Larry Flynt

10. prosince pondělí

15.30 Dobře placená procházka (TV)

17.30 I Miss Sonja Henie + Taking Off

19.30 Muž na Měsíci

11. prosince úterý

15.30 Dobře placená procházka '07

17.30 Dobře placená procházka

19.30 Valmont

12. prosince středa

15.30 Miloš Forman: Co tě nezabije…

17.30 Goyovy přízraky

19.30 Vlasy

13. prosince čtvrtek

15.30 Zlatá šedesátá: Miloš Forman

19.30 Amadeus (director's cut)