Lehkou inspirací pro vznik Kukaček je případ, který se stal zhruba před čtrnácti lety v Třebíči, kde došlo k záměně dětí v porodnici.

Autorky internetového pořadu Vyhonit ďábla Terézia Ferjančeková (v bílém) a Zuzana Kašparová.
O znásilnění či sexuálních úchylkách. Odvážný pořad dívek z Brna boduje u lidí

„Seriálové rodiny ale prožívají složitou situaci po svém. Rozdíl je i v tom, že ‚našim‘ dětem je šest let, zatímco ve skutečnosti se na věc přišlo mnohem dřív,“ říká za produkční společnost Dramedy Productions Filip Bobiňski.

Zatěžkávací zkouška

Hrdinové Kukaček pocházejí z malého města. První, spíše tradiční rodinu Holcových tvoří tatínek David Novotný (Karel) a maminka Sabina Remundová (Olga). Druhý pár Kadlecových, který ztvárňují Marta Dancingerová (Tereza) a Marek Adamczyk (Martin), se dal dohromady během Teziiných studií v Praze, kde i žije.

Při zkoumání zdraví syna jedné z dvojic se ale zjistí, že jeho krev nesouhlasí s krví rodičů. „Dvě zmíněné rodiny se tak musejí začít sbližovat. Kadlecovi se odstěhují z Prahy a začnou žít v Tereziině rodišti, kde zažívají další problémy, související se starými a nevyřešeními křivdami. Pro mladý pár to bude zatěžkávací zkouška, o jakou by nikdo nestál,“ podotýká Bobiňski.

KNIHA NA TŘASKAVÉ TÉMA. Janu Novákovi lze vyčítat mnohé, ne však to, že by málo vyzýval ke čtení díla Milana Kundery.
Divoké tance kolem Milana Kundery. Kvůli nové biografii se strhl poprask

Jeden z mnoha obrazů seriálu se minulý týden natáčel v Praze-Klánovicích. „Moje postava otce řeší zásadní problém nejen jak se vyrovnat se záměnou dítěte, ale zároveň jak skloubit svou dobře našlápnutou kariéru ambiciózního architekta s péčí o rodinu,“ vyprávěl na place Marek Adamczyk.

„Ve skutečnosti si tak absurdní situaci, kdy dostanu informaci, že moje dítě není moje, neumím představit. Ale jak se při natáčení ‚prokousáváme‘ dějem, mám možnost o jednotlivých postavách více přemýšlet. Ze začátku jsem měl pocit, že celá věc musí mít řešení. Postupně ale zjišťuju, že nemá vyústění, které by bylo pro všechny zúčastněné dobré,“ doplnil.

Oddaná matka

Podobného názoru je i jeho seriálová manželka. „Moje Tereza je silná ženská, bojovnice, která myslí na to, aby z nastalého stavu vyšly co nejlépe obě vyměněné děti. Navíc se neptá, proč se tahle věc stala zrovna jí, kdo všechno způsobil. Pro mě je Tereza profesionální máma, která se obětovala a oddala ‚svému‘ synovi, jenž navíc trpí Aspergerovým syndromem,“ představuje svou roli Marta Dancingerová.

Geolog a spisovatel Václav Cílek
Geolog a spisovatel Václav Cílek: Nebezpečí je součástí našeho života

„Sama mám dítě. A kdyby mi někdo řekl, že není moje nebo naše, tak stejně řeknu, že je máme rádi, proto se o ně taky staráme. Spíš si nejsem jistá, zda bych v takové tíživé situaci toužila reálného syna poznat. Asi bych chtěla jenom vědět, kde vyrůstá, že je milován, šťastný a v klidu,“ přemítá herečka.

Seriál Kukačky nasadí Česká televize do vysílání po Novém roce.