Předchozí
1 z 8
Další

V karavanu po PolskuV karavanu po PolskuZdroj: ČT / Pavel Šíma

V karavanu po Polsku (1/8)

ČT2, 19. 4., 18.00 (repríza 21. 4., 16.15)

Kněz a moderátor Zbigniew Czendlik, řečený Zibi, usedá za volant karavanu a vyráží na cestu po rozlehlé zemi, v jejíchž vojvodstvích lze nalézt unikátní památky, přírodní zajímavosti, staleté tradice i výtečnou gastronomii. Zajímá se o historii, kterou v sobě ukrývají města, ale i přírodní krásy, které dávají tušit rozmanitosti polské krajiny rozprostřené od našich hranic až k Baltskému moři. Tato bohatství jsou společně se vstřícností místních obyvatel důvodem, proč se Zibi s nadšením a očekáváním na cestu po své rodné zemi vydává.

Svou pouť zahajuje na břehu Jeziora Myczkowskie v pohoří Bieszczady patřící do Podkarpatského vojvodství, odkud se vydává do města Sanok, ve kterém objevuje nejen vyhlášenou lokální kuchyni, ale také překvapivé české stopy, kterým vévodí socha Švejka. Pestrost přírodních zajímavostí poznává na projížďce terénním vozem a historické pozoruhodnosti nachází v městě Łańcut.

Deep Purple – koncert 2013Deep Purple – koncert 2013Zdroj: se svolením ČT

Deep Purple – koncert 2013

ČT art, 19. 4., 20.45

V německém Wackenu koncertovali Deep Purple na přelomu července a srpna 2013 v rámci největšího evropského festivalu heavymetalové hudby. Legendární Britové hlavními hvězdami už nejsou, večerní čas mají vyhrazený domácí Rammstein, ale podvečerní vystoupení má něco do sebe. Nízké slunce dodává koncertu atmosféru prázdninové pohody a při sledování Deep Purple i nádech nostalgie. Ovšem pionýři hardrocku na pódiu si roky nepřipouštějí. V době, kdy koncertovali ve Wackenu, vydali v pořadí devatenáctou desku. Má název Now What?!, tedy v překladu Co teď?. Pro fanoušky britské legendy pošetilá otázka. Hlavně nic neměnit! Zdá se, že to Deep Purple vyslyšeli. Nejenže na desce dokázali občas sáhnout do atmosféry sedmdesátých let, ale i na pódiu servírují to nejlepší. Z aktuálního alba zahráli jedinou skladbu Above and Beyond, ale pak to přijde: Perfect Stranger, Smoke on the Water, Hush a Black Night. Souboj či souhra kytar a hammondek, tedy rukopis tak typický pro Deep Purple, přivádí koncert k bodu varu. Je to prostě síla.

Zdroj: Youtube

NesvatboviNesvatboviZdroj: se svolením TV Nova

Nesvatbovi

Nova Cinema, 20. 4., 17.40

Dva nerozluční kamarádi v podání Owena Wilsona a Vincea Vaughna mají neobvyklého koníčka. Vetřou se na cizí svatbu, pochutnají si, zamotají hlavu některé z vdavekchtivých dívek a zmizí. Jenže pak se jeden z nich skutečně zamiluje a pravidla jednorázového anonymního balení poruší. V americké komedii režiséra Davida Dobkina dále hrají Christopher Walken, Ron Canada, Bradley Cooper, Isla Fisherová, Henry Gibson či Jane Seymourová.

Zdroj: Youtube

KristianKristianZdroj: se svolením TV Prima

Kristian

Prima, 20. 4., 16.35

V roce 1939 sáhla trojice scenáristů Josef Gruss, Martin Frič a Eduard Šimáček po hře francouzského dramatika Yvana Noého a natočila konverzační komedii, která se stala klasikou české veselohry. Scénář byl přizpůsoben hereckému naturelu Oldřicha Nového. Role malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně zahraje na muže velkého světa, je jeho nejznámější a nejproslulejší. Po jeho boku se objevila Nataša Gollová, se kterou vytvořil neodolatelnou dvojici. Martin Frič jí v Kristianovi přidělil roli puťky domácí, která se mávnutím proutku promění v půvabnou a žádoucí ženu. Další hlavní protagonistkou byla Adina Mandlová, která spolu s Martinem Fričem získala v roce 1939 za tento film Zemskou cenu. Nejen diváci, ale také filmová kritika tehdejší doby přijala komedii s nadšením. Kristian dnes patří ke zlatému fondu naší kinematografie.

Zdroj: Youtube

Život v barvě s Davidem AttenboroughemŽivot v barvě s Davidem AttenboroughemZdroj: se svolením TV Prima

Život v barvě s Davidem Attenboroughem

Prima ZOOM, 20. 4., 21.00

Díky barvám je náš svět překrásné místo pro život. Ale tady jde o mnohem více než jen o krásu. Barvy jsou úzce spjaty s prakticky každým příběhem, který se v přírodě odehrává. Jsou prostředkem, jímž zvířata komunikují a díky němuž mohou vzájemně spolupracovat. Barvy se dokonce mohou stát jazykem, který v dramatických situacích rozhoduje o životě a smrti. Přírodovědný snímek Život v barvě s Davidem Attenboroughem je natočen s použitím nejmodernějších technologií a v ultravysokém rozlišení 4K. Díky tomu nabízí vzrušující vizuální hostinu plnou fascinujících odhalení a poutavých příběhů. Tento dokument přináší nejkrásnější příběh ze všech.

Zdroj: Youtube

HelimadoeHelimadoeZdroj: se svolením ČT

Helimadoe

ČT2, 21. 4., 21.35

Předlohou tohoto půvabného filmu se stal stejnojmenný román spisovatele Jaroslava Havlíčka. Lyrický příběh z počátku minulého století s atmosférou malého jihočeského města vypráví o vnímavém dospívajícím chlapci Emilovi (Jakub Marek), který prožije první citové okouzlení a zároveň hluboké rozčarování. He Li Ma Do E jsou počáteční písmena jmen pěti osobitých dcer venkovského lékaře – Heleny (Jana Dolanská), Lídy (Zuzana Bydžovská), Marie (Ljuba Krbová), Dory (Lucie Zedníčková) a Emy (Jana Konečná), které zasáhnou do života nemocného chlapce. Životní moudrost doktora Hanzelína (Josef Somr) pomůže mladému chlapci bolestnou situaci překonat. K filmu Jaromila Jireše napsal scénář Václav Šašek, který za něj v roce 1993 získal Českého lva v kategorii nejlepší scénář.

Zdroj: Youtube

V podstatě jsme normálníV podstatě jsme normálníZdroj: se svolením TV Nova

V podstatě jsme normální

Nova, 21. 4., 14.20

Jedná se o volné pokračování komedie Pátek není svátek, která dále sleduje osudy rodiny Nováků. Pan Novák byl konečně povýšen na vedoucího oddělení a spolu s ním šla nahoru i celá rodina. Manželka s dcerami musejí co nejrychleji dorůst na žádoucí úroveň jejich nového společenského postavení… V komedii Otakara Fuky hrají Jorga Kotrbová, Petr Kostka, Magdalena Reifová, Magdalena Bičíková, Slávka Budínová, Petr Nárožný či Svatopluk Beneš.

To se vysvětlí, soudruziTo se vysvětlí, soudruziZdroj: se svolením ČT

To se vysvětlí, soudruzi! (8/8)

21. 4., ČT1, 20.10

Poslední díl seriálu nese název Lada Lazarová. Nedaleko místa slavné bitvy u Lipan se najde kostra velitele husitských vojsk – navíc s kalichem. Každého, kdo se kalichu dotkne, stihne kletba. Tedy i Ladu. Té vyvolá déja vu, takže dostaneme šanci zhlédnout celý seriál ještě jednou a pořádně – a konečně pochopit i to, co nám doteď zůstávalo skryté. „Jestli bych měl vybrat nejšílenější a zároveň nejodvážnější, ale i nejdojemnější epizodu, pak je to právě ta závěrečná. Je to takový náš twist na Návrat do budoucnosti, ve kterém si diváci budou moct užít fragmenty ze všech epizod první série. A dá jim zatraceně zabrat, aby si vše ve finále správně pospojovali dohromady. A navíc se konečně dozvíme, co se stalo Jelče, Evině mámě!“ láká ke sledování režisér Matěj Chlupáček.

Zdroj: Youtube