„S těžkým srdcem oznamuji, že můj otec Donald Sutherland zemřel. Sám o něm smýšlím jako o jednom z nejdůležitějších herců v historii filmu. Žádná role ho nikdy nezastrašila, hodná, zlá ani ošklivá. Miloval, co dělal, a dělal, co miloval. Víc si nikdo nemůže přát. Prožil dobrý život,“ napsal Kiefer Sutherland na síti X.

Sutherland začínal jako rozhlasový reportér v kanadské lokální stanici CKBW, studoval inženýrství na Torontské univerzitě a v Kanadě rovněž získal první herecké zkušenosti ve studentském spolku komiků, než odjel do Londýna a později do Skotska studovat herectví.

Jeho prvním hereckým průlomem byl podle kulturního magazínu Rolling Stone válečný film Tucet špinavců (1967). O několik let později si v dramatu Klute (1971) a psychologickém filmu Teď se nedívej (1973) zahrál po boku dvou z nejslavnějších hereček té doby Jane Fondové a Julie Christiové.

„Jeden z nejlepších herců bez Oscara“

„Byla to jeho schopnost prokázat porozumění, která tolik prospěla jeho rolím každodenního, obyčejného člověka,“ píše Rolling Stone a dodává, že v oscarovém filmu Obyčejní lidé (1980) se Sutherland napojil na cosi „hluboce osobního“, když ztvárnil Calvina, apatického otce, který se potýká s úmrtím syna a spory mezi svou dominantní ženou a synem se sebevražednými sklony.

Média o Sutherlandovi opakovaně hovořila jako o „jednom z nejlepších herců, který nikdy nevyhrál Oscara“.

| Video: Youtube

Hercův syn Kiefer, který úmrtí oznámil, se s otcem Donaldem podle agentury AP na plátně potkal jen třikrát, ačkoliv dohromady se podíleli na 275 filmech a mají 85 let zkušeností.

„Pracovat s tátou jsem chtěl od chvíle, kdy jsem u filmu začal. Byli tři herci, které jsem na škole obdivoval - svého tátu, Genea Hackmana a Bobbyho Duvalla,“ řekl AP Kiefer ve společném rozhovoru se svým otcem v roce 2016.