„Je to pravda, Jirka je po smrti. Zemřel v deset dopoledne. Podle mých informací od dvou na sobě nezávislých a důvěryhodných zdrojů, z nichž jeden byl rodinný příslušník, šlo o embolii plic. Byl to můj kamarád, je mi smutno," potvrdil zprávu šéf fotbalového Arabela teamu Jiří Rámeš deníku Super. Krytinář s manšaftem jezdil pravidelně, zápasy moderoval.

Metr a dvacet čtyři centimetrů měřící herec se proslavil nejvíc postavou roznašeče novin Davida Goliáše v seriálu Hospoda, hrál šaška v Třech oříšcích pro Popelku, v Arabele pak Mekotu, objevil se i ve snímcích Tři veteráni, Bathory či v americkém velkofilmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian (hrál se svou dcerou Janou trpaslíky).

Nechtěl sedět v koutku a litovat se

Jiří Krytinář, který si zahrál ve více než stovce filmů či seriálů a desítkách divadelních představení. Od dětství trpěl těžkou poruchou růstu. Byl označovaný za nejmenšího českého herce.

Vyučil se hodinářem, ale živil se tak jen osm let. Poprvé se na plátně objevil v roce 1969 v komedii režiséra Ladislava Rychmana na námět jedné z povídek Josefa Škvoreckého Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc. Přes 30 let měl stálé angažmá v dětském loutkovém divadle v Praze.

"Vždy jsem do budoucna hleděl s nadějí, elánem a energií - problémy s malým vzrůstem nemám. Nikdy jsem nechtěl sedět v koutku a litovat se; nejsem zvyklý brečet," řekl herec agentuře ČTK před šesti lety.

Krytinář se vedle herectví věnoval i charitě, v roce 2009 vydal knihu vzpomínek Dívám se vzhůru.