Figura, kterou neplánovaně „zdědil" po Karlu Högerovi, jenž v začátku natáčení slavného seriálu Nemocnice na kraji města zemřel, jej proslavila. „Všichni tím byli tak zaskočeni, že měli pocit, že natáčení už pokračovat nebude. Režisér Dudek navíc Högera miloval stejně jako já Seiferta," svěřil se před třemi lety v rozhovoru pro Deník s obavami, s nimiž vstupoval do seriálu. Mimochodem, Jaroslav Seifert herce významně ovlivnil, patřil k jeho oblíbeným autorům a pojilo je i několikaleté přátelství.

„Jeho verše jsem recitoval nahlas celé hodiny. Miloval jsem je a miluji stále, obdivoval jsem jeho filozofii, básnický svět, který měl v sobě," přiznal herec. „Za přátelství s ním jsem byl neskonale vděčný."

Před kamerou debutoval rodák z Hronce u Banské Bystrice v roce 1946 ve Fričově a Bielikově Varúj…! Díky dalšímu Bielikovu filmu Kapitán Dabač vycestoval Chudík v roce 1960 na festival do irského Corku, kde mu ovšem hereckou cenu „vyfoukla" francouzská protagonistka. „Byla pěkná, tak jsem jí to odpustil," komentoval to s nadhledem herec. Zahrál si ve filmech Tvár v okne, Pieseň o sivom holubovi, v trilogii Andreje Lettricha Smrť prichádza v daždi, Vrah zo záhrobia a Volanie démonov. Natáčel i s českými filmaři, s Jiřím Weissem například Zbabělce, před šesti lety jej obsadil do dramatu Kawasakiho růže Jan Hřebejk. Účinkoval i v rozhlase.

V srpnu 1968 se svou první ženou emigroval do Vídně, po čtyřech měsících se ale vrátili domů. S druhou ženou, o pětadvacet let mladší právničkou Alenou se oženil v roce 1982, spolu vychovali její dceru Bereniku. Ladislav Chudík je držitelem řady ocenění, mj. medaile Za zásluhy I. stupně, kterou mu udělil Václav Havel.
Na scéně Slovenského národního divadla se naposled objevil ve hře Tančírna, zahrál si také v jednom dílu třetí série Nemocnice na kraji města. V poslední době jej trápilo zdraví, byl upoután se silným zápalem plic v nemocnici a nemohl chodit. Až do posledních dnů nad ním bděla manželka Alena. A možná i doktor Sova…

Čtěte také: Ladislav Chudík: Chci hrát, dokud to bude možné

Ladislav Chudík hostem Adély Banášové 

Zdroj: Youtube