Do povědomí veřejnosti se režisér zapsal především jako tvůrce televizních Bakalářů a seriálů Život na zámku, Šípková Růženka, Příkopy, Náves nebo třeba Náměstíčko. V divadle zase řídil představení Kapka medu pro Verunku. V Čerčanech, kde žil po odchodu z Prahy, měl ve zdejším kinosálu vlastní diskusní pořady, na které zval své herecké kolegy. Celkově je podepsaný pod desítkami titulů.

Vzpomínky redaktora: Jarda byl skvělý kamarád

Jedno z prvním setkání se slavným filmovým, divadelním a televizním tvůrcem jsem zažil někdy v roce 1994 na zámku Roztěž na Kutnohorsku. Režisér naši rodinu, s níž se seznámil přes svou ženu Kláru, pozval na natáčení.

Zhruba o čtyři roky později, když v zahradě čerčanského kulturního domu slavil štáb dotočnou, byl Jaroslav Hanuš hlavním hostitelem. Mezi pozvanými nechyběl ani herec Václav Vydra, díky němuž do naší rodiny přibyl Bosch, potomek jeho německého boxera Axe. I Jarda měl rád psy. Měl hrubosrstého, trochu panovačného jezevčíka i temperamentního Jack Russel teriéra.

Režisér Jaroslav Hanuš má ve svém domě v Čerčanech pravá americká kamna na koks. A topí v nich opravdu velmi rád. "Rozžhaví se úplně dočervena," komentuje jejich výkon.
Režisér Jaroslav Hanuš: Život v paneláku? Nic moc!

Se svými dvěma dětmi, které más Klárou, Hanušem a Pepou i dvěma od Kláry „vyženěnými“, Matějem a Mášou si to také pěkně užíval. Z prvního manželství měl ještě Jaroslava a Kláru.

U Hanušů na zahradě v altánku s krbem jsme mnohokrát rozebírali politiku, film, hudbu i život jako takový. Pokaždé u toho bylo skvělé menu jeho ženy Kláry a hostitel se zase staral o nápojový lístek.

Někdy to byla setkání komorní, jindy jsme se na zahradě pod tratí Posázavského pacifiku sešli s jeho maminkou Ludmilou, kolegy z herecké branže nebo známými jeho ženy, spisovatelky a učitelky cizích jazyků.

Jaroslav Hanuš.
Režisér Jaroslav Hanuš na penzi: Mám stále ty nejvyšší nároky

Jarda byl skvělý kamarád a společník, který nikdy nezklamal. Byl vždycky otevřený a to platí i o odpovědích, které jsem po něm jako novinář Benešovského deníku chtěl. Také byl ve svém světonázoru velice konzistentní, ale nikdy ne dogmatický.

A byl také pro každou srandu. Například na benešovském Masarykově náměstí přes zákaz krmit zdivočelé holuby, převlečen za bezdomovce, sypal ptáčkům krmení ostošest.

Mluvil jsem s ním také v benešovské nemocnici, kde si léčil nemocné srdce. Pokaždé při tom žertoval a nikdy nezkazil žádnou zábavu.

Slib před Bohem si dali manželé Jaroslav Hanuš a Klára Gočárová v kostele sv. Havla v Poříčí nad Sázavou v sobotu 12. srpna 2017.
OBRAZEM: Režisér Jaroslav Hanuš se oženil s Klárou Gočárovou