Situace, do které se asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu dostala, připomíná chůzi po nalomené větvi. Dlouholetá kritika, jíž sdružení čelí (korupce, nepřiměřené platy a náklady na cesty, diskutabilní profesionální kvalifikace, dary od studií, neomalené chování), se vyhrotila loni, kdy některé velké instituce a herecké hvězdy daly cenám košem.

Aktuální noční vyhlášení z neděle na pondělí se tak odehrálo poprvé bez televizních kamer. Připomeňme souvislosti. K letité kritice se loni přidala stoupající nelibost kvůli neochotě respektovat větší diverzitu a začlenit do řad novinářů i kolegy černé pleti. Jak doložil list Los Angeles Time, mezi 87 členy není ani jediný.

Novozélanďanka Jane Campionová získala cenu mezinárodního filmového festivalu v Benátkách v kategorii nejlepší režie díky filmu Síla psa.
Zlatý glóbus za nejlepší drama získal western Síla psa. Český snímek neuspěl

Asociace reagovala spíše blahosklonně, z vedení zazněla pohrdavá řeč, a tak pár osobnostem a institucím došla trpělivost. Tvrdě se proti asociaci a neochotě udělat radikální systémové změny vymezil Tom Cruise - vrátil tři Zlaté glóby. Ostře se do ní opřela i Scarlett Johanssonová a další herci. Účast na některých akcích k cenám odmítly Netflix, Amazon a Warner Bros.

Střety zájmů

Stanice NBC, která léta udílení glóbů přenášela, oznámila, že v roce 2022 nebude ceremoniál vysílat. A slovo dodržela. S tím, že novinářské sdružení „potřebuje čas a prostor ke změnám, které proklamuje.“ Letošní glóby tak proběhly jen ve formě příspěvků na jejich oficiálním účtu na Twitteru a stejnou cestou se verdikt oznamoval vítězům.

Mimochodem, nejde jen o diverzitu a inkluzivitu (zahrnutí etnických menšin do členské základny). Jak loni poukázal zmíněný Los Angeles Time, rozpaky budí i složení členů, jejich profesní zázemí, recenzní aktivita a střety zájmů.

Americký herec a komik Bob Saget
Zemřel Bob Saget. Policie našla amerického komika mrtvého v hotelovém pokoji

Vedle žurnalistů totiž podle citovaných dokumentů figurují mezi členy i bývalá královna krásy Margaret Gardinerová, původem indický herec Noel de Souza, jenž vedle psaní hraje v menších filmech a v televizi, Polka Yola Czaderska-Hayek z prominentních společenských kruhů, jež kromě jiného propaguje v L. A. polskou kulturu. „Její slabost pro kožichy a drahé šperky snese srovnání s luxusním životem herečky Joan Collins,“ napsal list o ženě, jež si na facebookovém profilu říká „První polská dáma v Hollywoodu“. Bizarním zjevem je i Alexander Nevsky, ruský kulturista, akční herec a režisér, který produkuje a točí četné nízkorozpočtové snímky. Evidentně jediný kulturista, který má tu čest hlasovat o filmových počinech roku.

Dluh vůči menšinám

Situaci nepomohlo ani loňské lavírování mezi případnými změnami – asociace na čas zavedla funkci „konzultanta pro diverzitu“, poté ji ovšem zase zrušila. Jak vidno, dost v tom sdružení plave. Ne že by bylo nějak záviděníhodné řídit se manuálem angažovaných požadavků, jenž už zavedla americká akademie. Povinné kvóty málokdy přinesly něco dobrého a rozhodovat by měla vždy především kvalita filmu. Amerika má ale vůči afroamerickým menšinám svůj letitý dluh a nastoupený trend se dá těžko ingnorovat.

Pokud asociace některé sporné členy (například kulturistu) vymění za skutečné novináře včetně těch s tmavou pletí, bude o krok dál. Lépe se jí také bude zdůvodňovat výběr afroamerických umělců a filmů na dané téma k ocenění, protože této problematice příslušná část novinářů porozumí lépe než třeba první polská dáma Hollywoodu.