Nekázat o politice, poděkovat Bohu a mamince a vypadnout. Zhruba tak zněla instrukce Rickyho Gervaise, kterou prostořeký moderátor adresoval vítězům Zlatých glóbů, jež se udílely z neděle na pondělí. Výsledky mnohé překvapily. Novináři se přiklonili vesměs k filmům natáčeným pro kina, projekty Netflixu, kterých měla internetová televize v klíčových kategoriích soutěže několik, zůstaly stranou.

Platí to o Manželské historii, jež posbírala nejvíce nominací (šest), nakonec ale proměnila jedinou pro Lauru Dern za výkon ve vedlejší roli. Obdobně favorizovaný Irčan Martina Scorseseho měl pět nominací, neuspěl ale ani s jednou. „Šel jsem na něj, ale než skončil, můj doprovod už byl na mě starej,“ rýpl si do téměř čtyřhodinového filmu i Gervais.

Film bez hvězd

Vítězné drama 1917 z dílny Sama Mendese se do americké i evropské distribuce teprve chystá. „Bylo těžké udělat tenhle film o válce a bez velkých hvězd,“ řekl šťastný Mendes o snímku, v němž téměř v jednom dvouhodinovém záběru ze zákopů zachycuje válku skrze dva mladé britské vojáky, kteří se pokoušejí splnit nesplnitelnou misi. „Věřím, že ho diváci přijmou tak, jak jsme zamýšleli.“

V kategorii komedie/ muzikál bodoval Quentin Tarantino se svou poctou zlaté hollywoodské éře konce 60. let, do níž originálně zamíchal kauzu zabité herečky Sharon Tate, Tenkrát v Hollywoodu. Šestapadesátiletý tvůrce Kill Billa získal i svůj první Zlatý glóbus za scénář, Brad Pitt si odnesl cenu za výkon ve vedlejší roli. „Bez tebe bych to nedal, chlape,“ složil z pódia hold svému parťákovi z filmu Leonardu DiCapriovi.

77. ročník Zlatých glóbů přál i hercům z filmů pro kina. Nejlepší herečkou v dramatu se stala Renée Zellweger za roli zpěvačky a herečky Judy Garlandové (Judy), nejlepším hercem Joaquin Phoenix za strhující výkon v temném filmovém komiksu Joker. „Já nějak pořád nemůžu uvěřit, že jsi to se mnou na place vydržel,“ řekl režisérovi Toddu Phillipsovi herec, jehož novinářské ocenění evidentně zaskočilo.

Díky, Eltone!

Cenu za výkon v komedii získala mladá americká raperka Awkwafina, přestože The Farewell je spíše jímavým rodinným příběhem s úsměvnými momenty než klasická komedie. Tarona Egertona vyznamenali kritici za roli Eltona Johna v Rocketmanovi. „Děkuju, Johne, že jsi žil tak neobyčejný život,“ poklonil se herec zpěvákovi. Film uspěl také v kategorii nejlepší píseň (I'm Gonna Love Me Again).

Ze zahraničních filmů triumfoval jihokorejský Parazit, vítěz loňského festivalu v Cannes, z animovaných snímků vyhrál nepříliš nápaditý Hledá se Yetti. Novináři mu dali přednost před dalšími díly či překlápěnými diváckými hity, jako jsou Toy Story nebo Lví král.

Z televizních titulů si Zlatý glóbus odnesly mimo jiné série HBO Černobyl, bodoval i její herec Stellan Skarsgard, ceny mají Boj o moc, Potvora a také herečka Olivia Colman za seriál The Crown.

Zlaté glóby tradičně předznamenávají oscarové klání. Nominace na tyto prestižní ceny se dozvíme už 13. ledna.

Nejlepší snímek (drama)
1917

Nejlepší snímek (komedie/muzikál)
Tenkrát v Hollywoodu

Nejlepší mužský herecký výkon ve filmu (drama)
Joaquin Phoenix (Joker)

Nejlepší ženský herecký výkon ve filmu (drama)
Renée Zellwegerová (Judy)

Nejlepší mužský herecký výkon ve filmu (muzikál nebo komedie)
Taron Egerton (Rocketman)

Nejlepší ženský herecký výkon ve filmu (muzikál nebo komedie)
Awkwafina (The Farewell)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Laura Dernová (Manželská historie)

Nejlepší režisér
Sam Mendes (1917)

Nejlepší scénář
Quentin Tarantino (Tenkrát v Hollywoodu)

Nejlepší cizojazyčný film
Parazit (Jižní Korea)

Nejlepší animovaný film
Hledá se Yetti

Nejlepší hudba
Hildur Guðnadóttir (Joker)

Nejlepší originální píseň
(I’m Gonna) Love Me Again (Rocketman)

Cena Cecila B. deMilla za celoživotní přínos v oblasti kinematografie
Tom Hanks