O hlavní cenu Zlatého medvěda se na 73. ročníku ucházelo 19 snímků. Stříbrného medvěda za nejlepší režii filmu Le grand chariot převzal Francouz Philippe Garrel, otec známého herce a režiséra Louise Garrela, který si ve filmu zahrál i se svými dcerami. Herecké ceny si letos odvážejí dvě ženy (Berlinale už několik let nerozlišuje tuto kategorii podle pohlaví, porota hodnotí jen výkon).

Cenu za hlavní herecký výkon si dojatá a v slzách odnesla osmiletá Sofía Oterová za roli dívenky ve španělském snímku 20 000 especies de abejas (20 000 druhů včel), jež hledá svou genderovou identitu. Za výkon ve vedlejší roli byla oceněna Thea Ehre z filmu Bis ans Ende der Nacht (Až na konec noci).

Moje slunce Mad
Úspěch režisérky Pavlátové. Moje slunce Mad získalo francouzskou cenu César

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář dala porota německé filmařce Angele Schanelecové za film Music (Hudba), který i režírovala. Snímek se volně věnuje Oidipově mýtu, který autorka časově přesadila do současnosti. Zvláštní cenu poroty získaly snímky Rudé nebe Christiana Petzolda a Špatný život z dílny Porugalce Joãoa Canija.

Hlavní porotu letos vedla americká herečka Kristen Stewartová, jež už zkraje festivalu uvedla, že film je nesmrtelný. „Stejně jako kina. Navzdory streamovacím platformám budeme vždycky vyhledávat dobré příběhy na stříbrném plátně. Bude těžší je točit, ale věřím, že na kina publikum nezanevře,“ řekla herečka, kterou jsme naposled mohli vidět právě v kině jako princeznu Dianu ve filmu Spencer. 

Český krátký snímek Deniska umřela získal zvláštní uznání. „Opravdový příběh, který budí mnoho emocí. Nadchla nás úžasná animace se zvláštním stylem kresby a osobitě použité barvy,“ uvedla na jeho adresu porota, kterou tvoří v případě Generation Kplus vybrané děti ve věku mezi 11 až 14 lety. Film poetickým způsobem líčí, jak je těžké vyrovnat se se ztrátou domácího mazlíčka, v tomto případě jezevčíka.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
Návrat do Středozemě. Pán prstenů dostane další filmovou podobu

Ocenění získaly i další filmy v jiných sekcích, mimo jiné snímek slovenské filmařky Miry Fornayové Mimi, který vyhrál hlavní cenu v celovečerních dílech v Generation Kplus.

Spielberg i Blanchettová

Na červeném koberci se v průběhu festivalu těšili největší pozornosti Steven Spielberg (kterému festival udělil čestného medvěda za celoživotní dílo), Helen Mirrenová, jež přivezla film Golda, Cate Blanchettová se snímkem o pádu úspěšné dirigentky Tár, John Malkovich a Geraldina Chaplinová se Senekou, Adrien Brody a Jesse Eisenberg (Manodrom).

Festival vzdal letos hold válčící Ukrajině a podpořil boj žen za svobodu v Iránu.