Snímek, který zanedlouho uvidíme i v našich kinech kombinuje prvky hudební fantasy a thrilleru a jeho tvůrce v něm líčí příběh němé uklízečky, která se sblíží s podivným obojživelným tvorem, jenž je uvězněn ve vládní laboratoři kvůli pokusům. Zahráli si v něm Sally Hawkinsová, Michael Shannon a Octavia Spencerová. „Je to výsledek mé dlouholeté snahy dokázat, že i žánrovky mohou být inteligentní, umělecké a krásné,“ řekl dvaapadesátiletý Mexičan, jenž má na kontě mj. Hellboye a Faunův labyrint.

Jeho film vyhrál v konkurenci jedenadvaceti snímků, za sebou nechal mimo jiné novinku George Clooneyho Suburbicon. „Věřím v život. Věřím v lásku. Věřím ve film,“ řekl dojatý režisér při závěrečném ceremoniálu. Potvrdil svým triumfem šťastnou éru mexického filmu, který v posledních letech na benátském Lidu sklízí úspěch u porot. Před del Torem tu zvítězili Alfonso Cuarón s Gravitací a Alejandro Iñárritu s filmem Birdman.

Cenu pro nejlepší herečku vyhrála Charlotte Ramplingová za roli v italském dramatu Hannah o ženě, která po uvěznění manžela ztrácí kontakt s realitou. Nejlepším hercem se stal Palestinec Kamal Bašá za výkon ve filmu L'Insulte (Urážka). Druhou velkou cenu Grand Prix si odváží izraelský režisér Samuel Maoz za film Foxtrot. Nejlepší scénář napsal podle poroty Brit Martin McDonagh, který napsal a natočil Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Tři billboardy u Ebbingu v Missouri), snímek favorizovaný hlavně kritiky. Frances McDormandová tu hraje ženu na malém městě, která se rozhodne pomstít vraždu své dcery.