Film režiséra Calina Petera Netzera vypráví příběh o složitém vztahu matky k synovi a o snaze ženy za každou cenu zachránit hocha před vězením kvůli smrtelné nehodě, kterou způsobil. Kromě hlavní ceny si rumunský zástupce z Berlína odváží také ocenění mezinárodní federace filmových kritiků.
Hlavní hrdinka vítězného snímku se ve snaze ochránit syna neštítí ani korupce, režisér však odmítl, že by mu v první řadě šlo o to poukázat na nešvary v rumunské společnosti. „Jde tam hlavně o ten patologický vztah mezi matkou a synem, o ten oidipovský komplex. Ta korupce je jen v pozadí," uvedl na tiskové konferenci po skončení ceremoniálu v Paláci Berlinale Netzer, který Německo dobře zná, neboť tam vyrůstal.
Nejvíce cen během závěrečného galavečera však posbíralo balkánské dokumentární drama ze života Romů Epizoda u životu berača željeza (Epizoda ze života sběrače železa). Snímek režiséra Danise Tanoviče dostal Velkou cenu poroty a Stříbrného medvěda pro nejlepšího herce, kterého si odnesl představitel hlavní role Nazif Mujić. Novinka držitele Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film za Zemi nikoho si připsala také zvláštní ocenění ekumenické poroty.
Nejlepší herečkou letošního Berlinale byla vyhlášena Paulina Garcíaová, který ztvárnila titulní úlohu v chilské tragikomedii Gloria o padesátnici, která se po rozpadu manželství a odchodu dětí z domova snaží znovu nalézt radost ze života. Snímek režiséra Sebastiána Lelioa byl původně kritiky pasován do role hlavního favorita na Zlatého medvěda. Nakonec si kromě stříbrné sošky odváží ještě ceny ekumenické poroty a Sdružení německého filmového průmyslu.
Stříbrného medvěda za nejlepší scénář mezinárodní jury pod vedením hongkongského režiséra Wong Kar Waie přiřkla Íránci Džafaru Panahímu za filmu Pardé (Zatažený závěs). Berlinale tak dostálo své pověsti festivalu, který se nebojí dělat politická gesta. Panahí je totiž v Íránu v domácím vězení a má dvacetiletý zákaz činnosti, což Berlinale už v minulosti odsoudilo.
Místo nepřítomného kolegy cenu převzal spolurežisér a představitel hlavní role Kambozíja Partoví, který v děkovné řeči v narážce na pronásledovaného Panahího zdůraznil, že „zastavit myslitele a básníka se ještě nikomu nepodařilo". Vyslovil současně přání, aby se „každý umělec a myslitel mohl s pocitem bezpečí ve své zemi věnovat svým myšlenkám ve službách míru a lidskosti".
Cenu za nejlepší režii získal Američan David Gordon Green za komedii Prince Avalanche, Stříbrným medvědem porota ocenila také kameramana kazachstánského soutěžního příspěvku Uroki garmonii (Lekce harmonie) Azíze Žambakijeva. Cenu Alfreda Bauera pro film otevírající nové perspektivy v kinematografii udělila jury, v níž zasedl třeba oscarový americký herec Tim Robbins nebo známá dánská režisérka Susanne Bierová, kanadskému snímku Vic+Flo ont vu un ours (Vic+Flo viděly medvěda).
Český film letos žádného zástupce v oficiálním programu Berlinale neměl.