V hlavní soutěži celovečerních filmů pro děti a mládež jsou mimo jiné islandský snímek Falconi o klučičím fotbalu s poetickými záběry syrové ostrovní přírody, německý Rock My Heart z prostředí dostihových koní, indická Pipsi odehrávající se i na železničních tratích nebo americký Boj s obry. „Dětské tvorbě v kinech už nevládnou jen severské nebo německé filmy,“ říká umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

„Nacházíme zajímavé příběhy i na Islandu, v Nizozemsku, Izraeli nebo na Balkáně.“ Potvrzuje to letošní srbský koprodukční snímek Lovci čarodějnic o hledání a přijetí své identity, jenž se s dalšími filmy utká o Zlatý střevíček. Českou produkci zastoupí snímek Přání k mání a novinka Andrey Sedláčkové Backstage. A kritéria výběru? „Bavit a tříbit fantazii, ale i přinášet poznání o životě dětí,“ vypočítává ředitelka.

Pyšná porotkyně

Mezinárodní porotě bude velet Anna Geislerová, kterou post překvapil. „Je to vůbec poprvé, co budu v nějaké porotě, ať už čehokoli. A že jsem ke všemu předsedkyní, to jsem už teprve netušila. Je to pro mě pýcha, radost i odpovědnost,“ přiznala včera na setkání s médii herečka, jež na festival jezdí pravidelně i se svými dětmi a která tu zažila premiéru svého hereckého debutu Requiem pro panenku. „Mám od té doby ke Zlínu sentimentální vztah,“ říká.

Do soutěží přibyla letos jedna navíc, o cenu svedou boj i dokumenty, kam je zařazen český snímek Planeta Česko. „Potěšilo nás, že festival otevře snímek Nina, na jehož koprodukci se podílela Česká televize. Oslavíme také jubileum stanice Déčko a vyhlásíme soutěžpro děti,“ shrnul včera šéf Déčka Petr Koliha. Zdůraznil také, že na festivalu padne první klapka nového dětského seriálu ČT Kriminálka 5.C. V rámci 100. výročí republiky nabídne Zlín přehlídku nejúspěšnějších domácích seriálů, jako jsou Arabela, Návštěvníci nebo Pan Tau. V desítce domácí filmové produkce najdeme  Hurvínka a kouzelné muzeum či Lajku.

Nedožitou devadesátku režiséra, jenž se výrazně zapsal do tvorby pro děti, Oty Hofmana, uctí organizátoři projekcí nového dokumentu, který o něm natočil Karel Smyczek.

Cena pro pár z Postřižin

Čestný Zlatý střevíček za celoživotní přínos dětské tvorbě si odvezou dvě osobnosti spjaté s touto produkcí, Magda Vášáryová a Jaromír Hanzlík.

„Oba slaví významné jubileum, 70. narozeniny, oba začínali u filmu jako teenageři a mají spojitost se Zlínem,“ vysvětluje Markéta Pášmová letošní volbu. „Navíc se potkali v nezapomenutelné hrabalovské komedii Postřižiny.“ Speciální komentovaný blok filmů Jana Kříženeckého připomene i oslavu letošního 120. výročí české kinematografie.

Hapka, Liška i Uhlíř

Samostatné okénko bude mít rakouský film, ke slovu přijdou i nezávislé americké snímky pro mládež, třeba Přízračný svět s Thorou Birch. Připravena je pocta skladatelům hudby dětských filmů, mj. Petru Hapkovi, Zdeňku Liškovi, Jaroslavu Uhlířovi nebo Jiřímu Svobodovi. Svůj otisk na chodník slávy zanechají letos Maroš Kramár a Ivana Andrlová.

Tradiční salon filmových klapek, spjatý s festivalem, putuje republikou, letos do něj přispěli malíři Pavel Brázda, Pavel Čech, Boris Jirků nebo Iva Hüttnerová. Z doprovodného programu zmiňme koncerty Báry Polákové, Jany Kirschner nebo Turbo a retrokavárnu symbolizující letošní historická výročí.