Šest dílů z Devadesátek se odehrává přibližně dvacet let před seriálem Případy 1. oddělení, který už mnozí diváci dobře znají. Hned první kauza je zavede do roku 1993, kdy je v tiché ulici zastřelen obávaný bodyguard Jiří Jíva. Jedná se o další nájemnou vraždu, kterou musí kriminalisté pražského 1. oddělení vyřešit. Situace začíná být nepřehledná, do hry vstupují další a další figury, včetně podnikatele a majitele vyhlášeného Discolandu Ivana Jonáka nebo šéfa podsvětí Františka Mrázka. A dopadení viníka je v nedohlednu…

„Většina z toho, co se v sérii odehrává, jsou ikonické případy z devadesátých let, které jsme všichni prožívali a denně je sledovali,“ říká Ondřej Sokol, představitel nadpraporčíka Františka Tůmy. „Nával takzvané svobody odšpuntoval v masivním množství i to zlé v lidech,“ doplňuje jej Martin Finger, který ztvárnil mladší verzi operativce Václava Plíška, jehož si v Případech 1. oddělení zahrál Bolek Polívka. Do party patří i vyšetřovatel Tomáš Kozák (Kryštof Bartoš), major Ivan Pauřík (Vasil Fridrich) a kapitán Josef Korejs (Robert Mikluš).

Britská spisovatelka J.K. Rowlingová.
Rowlingová je antisemitská, řekl komik. Poukázal na skřety v Harry Potterovi

Podle už zmíněného někdejšího kriminalisty a dnes scenáristy Josefa Mareše byl v devadesátých letech zaznamenán výrazně vyšší počet vražd než kdykoli jindy z několika důvodů. „Zcela jistě k tomu přispěla amnestie Václava Havla, jinak dle mého názoru našeho nejlepšího novodobého prezidenta. Policie a vlastně ani celá naše společnost nebyla na tak masivní věc vůbec připravená. U většiny amnestovaných, ale i u nově se adaptovaných, do té doby skrytých kriminálních živlů zavládlo přesvědčení, že teď je povoleno cokoliv.

K tomu přidejte otevření hranic a vstup cizojazyčných zločineckých struktur z bývalého Sovětského svazu, Albánie, Jugoslávie, Číny, Vietnamu, Rumunska, Bulharska,“ uvádí Josef Mareš. Za zlomový moment, kdy kriminalita po období začátku devadesátých let opět klesla, nepovažuje žádný konkrétní případ, po němž by se zločinci „lekli“. „Docházelo k tomu postupně. Policie nejdříve sem tam uhrála remízu, pak začala i vyhrávat a lidé si začali více uvědomovat, že se k vyřešení sporů více vyplatí najmout si dobrého právníka než tvrdého pistolníka,“ doplnil Mareš.

Režisér Špuntů na cestě Jiří Chlumský
Režisér Jiří Chlumský: Humor je třeba pěstovat, protože bez něj je v životě nuda

Na devadesátá léta vzpomíná jako na krvavou dobu režisér Peter Bebjak. „Mnoho lidí zmizelo a až v současnosti se dozvídáme jejich osudy. Byl to Divoký východ. V té éře se rodila a zároveň i kastrovala demokracie,“ podotkl režisér.

Seriál vznikal během roku 2020 v Praze a blízkém okolí, Kladně, Neratovicích, Loučni a jižních Čechách. Mimochodem - v původním Discolandu se tvůrcům podařilo najít autentické části, které byly v devadesátých letech umístěny na fasádě. Upravený exteriér Discolandu zůstal po dohodě s majiteli i po natočení zachován.