Nepoučený návštěvník novozélandské metropole Wellington mohl být značně vyvedený z míry. Už jen proto, že město se  přejmenovalo na Střed Středozemě.

V rádiu mluvili elfštinou

Moderátoři novozélandského rozhlasu ho ráno zdravili prazvláštní řečí (elfštinou), na ulicích narážel na sochy kouzelníků, trpaslíků či skřetů a tyto „oživlé" postavy potkával po stovkách i na ulicích.

Důvod je jasný – Hobit.  Tento filmový hit režiséra trilogie Pán prstenů Petera Jacksona měl ve středu ve Wellingtonu premiéru a do ulic města přilákal přes sto tisíc fanoušků. Režisér ho dokončil krátce před premiérou po řadě překážek. Během natáčení mu například praskl žaludeční vřed. „Jsem hrozně unavený, ale to je proto, že jsem ten film právě dokončil," uvedl režisér před premiérou.

Zdroj: Youtube

„Bude to magické," těšila se Mia Ramsden, která do Wellingtonu přicestovala 
z Austrálie. Stejně jako tisíce ostatních ji zdobil kostým inspirovaný magickým světem Středozemě. Přišla oblečená  jako elfská královna a v kostýmu přenocovala přímo ve wellingtonských ulicích.

Bilbo je na fasádách, mincích i na letadle

Zdejší domy měly fasády polepené plakáty s postavou hlavního hrdiny filmu – postavou drobného Hobita Bilba Pytlíka, který v příběhu pomáhá trpaslíkům v boji s drakem. Jeho podobizna se dostala třeba i na pamětní mince či bok letadla letecké společnosti.

„Jestli to bude jako před deseti lety, bude to neskutečné," řekl listu Chris Hallet, který kvůli premiéře přiletěl rovněž z Austrálie a vzpomínal na slavnostní uvedení první části Pána prstenů ve Wellingtonu před deseti lety. A není sám, kdo se těší na to, aby se opakoval úspěch zfilmované ságy spisovatel J.R.R. Tolkiena.

Zdroj: Youtube

Pán prstenů, který se natáčel stejně jako Hobit na Novém Zélandu, se stal právem národním bohatstvím. V letech 2000 až 2006 i díky němu na Novém Zélandu stoupl počet  počet turistů z 1,5 milionu na 2,4 milionu, když se řada lidí chtěla vypravit na místa natáčení.  V posledních letech ale počet turistů stagnuje a Hobit tak může přinést vítané oživení.

Pán prstenů vydělal šest miliard

Vysoké příjmy očekává i americké filmové studio Warner Bros, kterému Pán prstenů celosvětově vydělal i díky prodeji upomínkových předmětů či DVD téměř šest miliard dolarů. Podobný úspěch by se mohl opakovat i nyní.

Ve vydělávání na slavném příběhu ale  zašlo studio Warner Bros podle dědiců spisovatele J.R.R. Tolkiena a vydavatelství HarperCollins příliš daleko. Nedávno Warner Bros zažalovali. Studio podle nich porušilo dohodu o právech na Tolkienovo dílo, když začalo využívat postavy z filmu mimo jiné ve výherních automatech.

„Vytváření hazardních her jde nad rámec práva žalovaných, navíc toto chování naštvalo Tolkienovy fanoušky a způsobilo nevratné škody na jeho odkazu, pověsti a na dobrém jménu, které jeho díla vytvořila," uvádí se v žalobě.

Tři celovečerní filmy

Není to jediný stín na jinak třpytivé hobití premiéře. Někteří kritici vyčítají filmařům přílišnou ziskuchtivost, protože původně poměrně útlou knižní předlohu Hobita na plátně natáhli do tří celovečerních filmů.

Filmaři se také musejí bránit nařčení ochránců zvířat z organizace PETA, kteří je viní, že kvůli filmu přišlo o život 27 zvířat. Proti údajně špatnému přístupu filmařů ke zvířatům včera někteří aktivisté protestovali i ve Wellingtonu. Podle filmařů ale nebylo žádné zvíře zabito nebo zraněno při samotné filmařské práci.

Do českých kin vstoupí film půlnoční premiérou 13. prosince.