Hollywoodská produkce snímek natáčí od poloviny července, ale až nyní se dostali filmaři do města samotného i před zraky veřejnosti. Dosud zabírali scény za Berlínem a zvědavci z nich neměli nic.

Hlavní roli důstojníka Clause von Stauffenberga, který pokus o atentát provedl, hraje pětačtyřicetiletý Tom Cruise. Při víkendových bojových scénách v centru města se ale podle produkce neobjevuje, a tak lidé s fotoaparáty zatím hledají hvězdu marně.

Nynější spolkové ministerstvo - jen pár desítek metrů od české ambasády - na rohu ulic Leipzigerstrasse a Wilhelmstrasse těžko může v kulise filmu chybět: Bytelná stavba se budovala ve 30. letech pro nacistického maršála Hermanna Göringa jako ministerstvo říšského letectva. Jako jedna z mála měla v centru to štěstí, že válku přestála bez větších škod.

Pro nákladnou akci se muselo v celém prostoru odmontovat moderní pouliční osvětlení i semaforová signalizace. Z ministerstva zmizely videokamery; přibyly ale mohutné říšské orlice a vlajky s hákovým křížem. Dým ze strojů na výrobu mlhy zastírá okolní poválečnou výstavbu, jakož i teprve pár let staré mrakodrapy na nedalekém Postupimském náměstí.

Kolem budovy se řítí náklaďáky s vojáky, jiní příslušníci wehrmachtu zastavují dopravu a rychle rozbalují zátarasy s ostnatým drátem. Kolem vládní budovy stoupá dým. Padají výstřely. Pak je dlouhé minuty ticho a celá scéna se jede znovu.

Film režíruje Bryan Singer, který má na kontě mimo jiné nedávný film Superman se vrací. Anglický titul válečného thrilleru zatím zní Valkyrie podle označení zmařeného protihitlerovského komplotu Operace Valkýra.

Plukovník wehrmachtu Claus von Stauffenberg se ujal přípravy na atentát, který však 20. července 1944 ztroskotal. Osobně strčil kufřík s bombou pod stůl, kde "vůdce" řídil na východní frontě jednu z porad. Výbušnina ale nebyla dost silná.

Víkendovou novinkou natáčení je volný přístup do vládní budovy ministerstva financí. Naopak ministerstvo obrany, v jehož objektu se zabití diktátora plánovalo a hlavní strůjci atentátu tam byli postříleni ještě týž den spiknutí, filmařům vstup nedovolilo. Důvodem je nevole kvůli Cruisovu členství ve scientologické církvi. Úřady ji považují za nebezpečnou sektu, která je v Německu je pod dohledem kontrarozvědky.

Kontroverzní snímek má pomoci Cruisovi pomoci znovu nastartovat kariéru, která začala upadat poté, co s ním rozvázalo smlouvu studio Paramount.