Komorní drama staví na kontrastu mezi svými dvěma hrdiny. Na jedné straně krásná naivka Katja známá ze stránek bulvárních plátků, na druhé protřelý reportér Pierre se zkušeností z válečných konfliktů. Ten dostane za úkol se seriálovou hvězdičkou udělat rozhovor.

Není divu, že k němu přistupuje otráveně a s pohrdáním a není divu, že mu Katja oplácí stejnou mincí. Setkání v restauraci skončí fiaskem, nešťastná náhoda ale ty dva znovu svádí dohromady. Před sebou mají jednu dlouhou noc, v níž padne láhev whisky, lajna kokainu a spousta dosud skrývaných tajemství.

Interview je remakem snímku holandského režiséra Thea van Gogha, který byl v listopadu roku 2004 zavražděn islámským fundamentalistou. Van Goghovým snem prý bylo natočení amerického filmu - prvním z chystané série tří snímků mu ho jeho producent posmrtně splnil.

Režie filmu a ztvárnění jedné z dvou hlavních rolí se ujal Steve Buscemi. Pro vynikajícího herce známého nejen z nezávislých filmů to není první režijní zkušenost. A není to ani první zkušenost s rolí novináře - už ve skvostné komedii Delirious Toma DiCilla si zas zahrál bulvárního fotografa.

Sienna Millerová zas po vynikající Warholce znovu dokazuje, že je nadějnou mladou herečkou. S gustem vystihla manýry obletované hvězdičky i její vážnou polohu. Filmová hra těch dvou připomíná hru kočky s myší. I když až do konce není jasné, kdo z ní vlastně vyjde jako vítěz - jestli ten vlezlý novinář s videokamerou místo diktafonu či ta oprsklá krasavice s protivně štěkajícím mobilem.

Jiskřivé dialogy o herečkách a novinářích, ženách a mužích a slávě i smrti střídají sarkastické hádky i lsti - oba protagonisté se vzájemně donutí k doznáním a odhalením, která se jim mohou šeredně vymstít, ať už jsou pravdivá nebo ne. Přetahovanou korunuje sexuální napětí, opilost a magie okamžiku, v němž se setkali a porozuměli si dva lidé, kteří by za obvyklých okolností na sebe ani nepohlédli.

Jenže se pozvolna ukazuje, že druhořadá televizní hvězdička a válečný reportér mohou mít společného víc, než by si sami dokázali připustit. A není to jen jejich ztracenost v džungli vlastních stereotypů, dávných i současných traumat.

Autentičnosti snímku napomáhá i kamera, kterou Buscemi převzal od van Gogha - její podstatou je permanentní snímání třemi kamerami - po dvou mají protagonisté, jedna snímá celky.

Odkazy na autora originálu Buscemi podsouvá i méně nápadněji - stačí si všimnout třeba značky náklaďáku, do které nabourá Pierrův taxík či jména Katjina fanouška, který ji v restauraci přijde požádat o autogram. I bez těchto náznaků je ale Interview vynikající poctou talentovanému režisérovi i nebývalým filmovým zážitkem.

Interview, USA 2007, scénář David Schechter, Steve Buscemi podle scénáře Theodora Holmana, režie Steve Buscemi, kamera Thomas Kist, hrají Steve Buscemi, Sienna Millerová a další. 83 minut, distribuce Cinemart.