Odehrál se v březnu 1968 a oběťmi byli tamní civilisté. Střelbu inicioval velitel pěší čety, která vkročila do vesnice na běžné hlídce.

Hvězdou Čety byl Charlie Sheen, v novém Stoneově filmu by jí měl být Bruce Willis. A volba je to překvapivá: Stoneova paralela mezi Vietnamem a Irákem je víc než jasná a Willis patří k jednomu z mála herců, kteří podporují prezidenta Bushe.

Třeba mu ale chce pomoct: zahraje si totiž armádního generálaWilliama R. Peerse, který vyšetřoval zabití až pět set lidí - většinou žen, dětí a starců - americkými vojáky.

Ve filmu, který se má točit příští rok, se objeví i Channing Tatum známý z filmu Step Up. Ztvární pilota helikoptéry Hugha Thompsona Jr., který pomohl zastavit řádění svých krajanů tím, že vlétl s vrtulníkem mezi útočníky a vesničany. Později také svědčil proti vojákům.

V jednání je i herecká účast Michaela Peny známého ze Stoneova zatím posledního filmu World Trade Center. Měl by si zahrát kapitána Ernesta Medinu, velitele jednotky zodpovědné za masakr - ten byl sice obviněn ze zločinu, ale nakonec nebyl shledán vinným. Diváci spolu s vyšetřovatelem Peersem budou skládat střípky pravdy ve scénáři z pera Mikky Alanneho.