Zatímco jeho pilný režijně scénáristický tým se připravuje na zářijovou premiéru filmu Medvídek a už natáčí další snímek U mě dobrý, na internetové stránce Trojanovy produkční firmy Total HelpArt T.H.A. se připravuje start portálu, odkud půjde legálně stáhnout téměř všechny předchozí Hřebejkovy filmy.

Objeví se do budoucna na serveru i nové Hřebejkovy filmy včetně aktuálního Medvídka? "To ještě nevím. Tahle forma distribuce je zatím marginální, chceme nejdřív zjistit, jak to bude lidi zajímat," odpovídá Trojan.

Aktivita Ondřeje Trojana je pochopitelná, zvláště po nedávných skandálech s únikem filmů Vratné lahve či Roming záhy po premiéře na internetové výměnné sítě. Jen před několika dny byl obviněn mladík z Kaplice na Českobudějovicku, který nahrál a na internet umístil nelegálně pořízenou kopii snímku Simpsonovi ve filmu ještě předtím, než si titul vůbec odbyl americkou premiéru.

 

"Video On Demand je dneska populární služba, my jsme se ale rozhodli jít vlastní cestou," říká Trojan. Za důvod svého tahu ovšem namísto obav z nelegálního stahování označuje cenovou politiku Ochranného svazu autorského.

"Ostatní provozovatelé téhle služby mají smlouvy s OSA. Ty smlouvy jsou ale nehorázné, organizaci na jejich základě připadne dvacet procent výnosů ze stahování," vysvětluje prducent s tím, že všechny nabídky od ostatních provozovatelů kvůli tomu už dřív zamítl.

Služby Video On Demand už jsou v Česku dostupné. Krom legálního stahování hudby například prostřednictvím serveru www.i-legalne.cz existují už i služby, které nabízejí ke stažení filmy. Třeba server Kinomania na Seznamu nabízí taktéž snímky v cenové relaci 40 - 50 korun; svým zákazníkům nabízí stahování filmů i operátor O2.

Z Česka vzešel i unikátní projekt Doc Air, který nabízí k - leckdy i bezplatnému - stažení dokumentární filmy české i zahraniční provenience, včetně dokumentů od Jana Svěráka či Heleny Třeštíkové.