"Je to historicky třetí český zářez v této soutěži, kterou založila americká Akademie filmového umění a věd. Tedy stejná instituce, která pořádá i klasické Oscary," uvedla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. "Prestižní ocenění pro film Dcera je velký úspěch pro českou kinematografii a povzbuzení pro další mladé filmaře. Nemělo by zapadnout, že do semifinále se dostal i další český a Fondem podpořený film Pouštět draka," Bezděk Fraňková. Státní fond kinematografie podpořil film Dcera v rámci cyklu Trojhlas částkou 390 tisíc korun.

 Z Čechů získali cenu v roce 1989 Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci a v roce 2017 Marie Dvořáková za Fondem podpořený film Kdo je kdo v mykologii. Státní fond kinematografie ho podpořil ve výzvě na výrobu krátkých filmů částkou 350 tisíc.

V minulosti byli na studentského Oscara z Čechů nominováni již jen Miloš Zábranský (1982, Horečka všedního dne), Aurel Klimt (1998, Krvavý Hugo), Václav Švankmajer (2000, Test) a Ondřej Hudeček (2016, Furiant). Studentské Oscary byly založeny v roce 1972 americkou Akademií filmového umění a věd. První ocenění bylo uděleno v roce 1973, od roku 1975 se udělují pravidelně výrazným absolventským počinům.

Úspěch sklízí i na festivalech

Animované loutkové drama Dcera sklízí úspěchy i na dalších mezinárodních festivalech. Film získal nejvyšší ocenění na nejvýznamnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy, hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne, hlavní cenu na festivalu animovaných filmů Fantoche ve švýcarském Badenu a významný mezinárodní filmový festival v kanadském Torontu ho zařadil do sekce Short Cuts, určené nadějným filmařům.