Stejnojmennou knihu spisovatele a nejdéle sloužícího kastelána v České republice Evžena Bočka našel režisér před lety v knihkupectví a zaujala ho natolik, že se začal zajímat o její zfilmování. Práva však už byla prodaná. Nakonec jej majitelé práv z producentské společnosti Evolution Films sami oslovili a Vejdělek napsal podle Bočkova bestselleru scénář, který producenti schválili.

Líčí příběh Newyorčana Franka (Hynek Čermák), jenž získá díky šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na návrat do Čech.

Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění.

Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit.

Vejdělek trval na tom, aby vše ve filmu vypadalo reálně jako v knize. A tak se filmové interiéry i exteriéry jako dochovaná kuchyně, věž, kaple nebo nádvoří poskládaly pro natáčení z několika různých zámků. Komedie vznikala postupně na zámcích Lemberk na Liberecku, Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a největší část pak na zámku Milotice v okrese Hodonín.

„Proč točit v ateliérech, když máme tolik krásných památek? Mělo to jedinou vadu - ve skutečných zámcích se nedá topit, aby to neponičilo obrazy a starožitný nábytek, tak jsme měli několik týdnů studený odchov,“ směje se režisér. „Bál jsem se o štáb i o herce. Ale ta zámecká nálada stojí opravdu za to!“