„Je to skutečný filmový deník, který obsahuje jak skromné výjevy z rodinného života, tak obrazové experimenty a zkoušky,“ říká režisér.

„Připomíná zprávu, která byla mnoho let zavřená v láhvi a my jsme ji vytáhli. Snažili jsme se, aby zůstala neporušena.“

Na slavnostním zahájení bude také předána cena pro nejlepší krátký dokument.

Umění střihu

Další program zahrnuje dystopický příběh Grety Stocklassy Kiruna: Překrásný nový svět (o vykořeněných lidech hledajících domov ve vykořeněném městě), britský film Roze Mortimera Stále živá (o rasové nesnášenlivosti, jež se šíří reálným i virtuálním prostorem) nebo poetický indický dokument Rajuly Shah o poutnících různých světonázorů, uzpůsobený rytmu jejich chůze.

Zajímavě poskládaný je francouzský portrét Život a smrt Óscara Alberta Péreze. Příběh venezuelského policisty, jenž zaútočil z vrtulníku na Nejvyšší soud a byl zastřelen, sestavil střihač Romain Champalaune z jeho profilů na sociálních sítích.

Klimageddon, Proměny ženy, Re:demokracie, Bůh & Co., Made in China a Jak se nebát. To jsou hlavní témata Inspiračního fóra, které na festivalu v Jihlavě proběhne už podeváté a během šesti dnů se dotkne šesti klíčových problémů.

Z paseky do sadu

O klimatické krizi bude dis-kutovat americký odborník na životní prostředí Bill McKibben, vystoupí Isabella Salton, ředitelka brazilské environmentální organizace Insti-tuto Terra, bojující o záchranu brazilského pralesa, či jihlavský rodák Aleš Palán, jehož kniha rozhovorů Raději zešílet v divočině je bestsellerem.

Připraveny jsou i další sekce a soutěže. V sekci Česká radost uvidí zájemci dokument Dagmar Smržové Chci tě, jestli to dokážeš portrét osamělé matky, kterou poznamenala výchova zdravotně postižených dcer. Ji.hlava pozve diváky do virtuální reality, k debatám i k zakládání sadu. Pro děti jsou tu speciální akreditace, jež jim umožní zúčastnit se programu pro budoucí festivalové diváky animační dílny, divadelní inscenace či relaxu v kavárně s výmluvným názvem Paseka.

Cena za přínos světové kinematografii bude v závěru udělena kazachstánskému režisérovi Sergeji Dvorcevoji, který je rovněž autorem letošní znělky. Ceny pro letošní ročník navrhl čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej.