Šedesátý čtvrtý ročník filmového festivalu v Benátkách je v plném proudu, přehoupl se do druhé poloviny a stačil přinést několik pozoruhodných premiér.
Z letošních Benátek přichází jasný signál. Američanům se vrací příznaky dalšího válečného syndromu. Podle všeho na ně totiž doléhá irácké trauma zapříčiněné bolestnou tragédií neúspěšného válečného tažení. Američtí filmaři tak opět střílí do vlastních řad, podobně jako před léty a za jiných dobových souvislostí v Lovci jelenů.

Brian de Palma, který už na kontě jednu obžalobu válečných hrůz v podobě filmu Oběti války má, nyní přichází s rekonstrukcí skutečných událostí z loňského 12. března nazvanou Redacted. Jeho příběh, který vypráví o krutostech, jichž se americké vojsko dopustilo na místních obyvatelích, některé diváky prý po projekci dokonce zanechal v slzách. „Můj film si klade za cíl, aby se k americkému lidu dostalo to, co se skutečně děje v Iráku,“ prohlásil po promítání Brian de Palma s poukazem, že o situaci v Iráku americká média neinformují celým obrazovým materiálem, který mají k dispozici. Odtud
název filmu Redacted – Redigováno.

O tom, že se jizvy nezhojí ani po návratu domů, pojednává druhý film s iráckou tematikou, který se v soutěži objevil. Je jím In the Valley of Elah (V údolí Elah) Kanaďana Paula Haggise s Tommy Lee Jonesem a Charlize Theronovou. Jonesova postava, veterán z Vietnamu, se v něm potýká se smrtí svého syna, navrátilce z Iráku. „Pustili jsme se sice do politického filmu, ale nechtěli jsme natočit vyloženě partizánský film,“ podotýká k záškodnickým podtextům režisér oscarového snímku Crash.

O tom, že se pomalu zvedá celá vlna filmů o iráckém syndromu, svědčí i fakt, že Ridley Scott, který v sobotu uvedl premiéru konečného sestřihu sci-fi Blade Runner z roku 1982, také chystá film na toto téma. Zpracovává látku s názvem Body of lies.

Woody při síle

Do Benátek zavítal také Woody Allen. Pod názvem Cassandra‘s dream mimo soutěž uvedl nový film, který natáčel ve Španělsku. Podle ohlasů přítomných diváků Allen znovu potemněl. V příběhu o dvou bratrech z dělnické třídy, které ztělesnili Colin Farrell a Ewan McGregor, si totiž Allen pokládá otázku, jak daleko člověk dokáže zajít, když touží rychle přijít k majetku.

Skepsi prý však Allen nepodléhá a to i přesto, že život označil za „poněkud tragickou zkušenost“. Vzápětí totiž dodal, že „v tomto přeludu vidí i jisté nesmírně zábavné oázy“. Na tiskové konferenci jedenasedmdesátiletý Newyorčan také prohlásil, že vždy sám cítil daleko větší vliv svých součastníků jako jsou Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Robert Altman či Steven Spielberg. „Nikdy jsem ale nepociťoval svůj vliv na kohokoli,“ uvedl Allen a podotkl, že nechce, aby to znělo jako falešná skromnost.

Pitt pistolníkem

Britský režisér Ridley Scott o víkendu prohlásil, že současný žánr sci-fi potkal stejný úpadek jako kdysi western. Naději na lepší zítřky však záhy vykřesal netradiční western Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, v němž hlavní úlohu ztvárnil Brad Pitt. Elegicky ztvárněný příběh Pitt označil spíše za „gangsterku než western.“