„Látku jsem shledala jako velmi významnou, nastolila vážná a důležitá témata. Po jejím přečtení jsem si uvědomila, že všichni jakoby víme, co obnáší dětské domovy, ale málokdo z náš tuší, co se pak s těmi dětmi, které jej opustí, děje. Jdi a žij, poraď si sám, postav se na vlastní nohy – ono se to jednoduše řekne, ale hůř koná,“ uvedla režisérka Irena Pavlásková, která pozoruhodný příběh natočila podle scénáře Iva Pelanta.

Příběh tří sourozenců

V jeho popředí stojí tři sourozenci – rozvážná dvaadvacetiletá Marie, která dokončuje studia na sociální škole, osmnáctiletý Adam, právě opouštějící dětský domov, a sedmnáctiletá rebelantka Eva, jež z něj už poněkolikáté prchá a bezmyšlenkovitě se tak vrhá do života bez jasného cíle. Spojuje je jedna matka, věčně opilá a neschopná sebereflexe, která ve své roli totálně selhala. Zatímco Adam (Filip Cíl) ji z těžko pochopitelných důvodů zpočátku brání, dokonce u ní po svém „osamostatnění“ najde chvíli útočiště, a Eva (Tereza Nvotová) u ní z nouze přespí, Marie (skvělá Jana Pidrmanová) matku zarytě odmítá.

Jsou spojeni láskou jak pupeční šňůrou

„Ti tři jsou spolu stále spjatí pupeční šňůrou, hlubokou láskou, která je neopouští ani ve chvílích, kdy se perou s vlastními osudy a řeší své každodenní nástrahy a potíže,“ říká Ivo Pelant, který o problematiku dětí z dětských domovů a jejich případného umisťování do náhradní péče náhodně „zavadil“ na internetu. Pak se jí začal důkladněji zabýval. „Zjistil jsem, že jsme v tomto směru exoti – na počet obyvatel máme v domovech dětí strašně moc. A to je alarmující,“ podotkl.

Lidsky, ale bez sentimentu

I přes závažnost tématu předkládá režisérka příběh lidsky, citlivě, ale bez zbytečného sentimentu a lítosti. Okořeňuje jej půvabnými momenty, překvapivými zvraty a především nadějí nejen našich televizních hrdinů na plnohodnotný život. První díl Bludiček uvede Česká televize 28. listopadu ve 20 hodin.