Celkově nasbíral v prvním kole hlasování šest nominací snímek režiséra Jana Prušinovského Kobry a užovky (producenti Ondřej Zima a Jan Prušinovský). Pět nominací má Domácí péče scenáristy, režiséra a producenta Slávka Horáka, po třech nominacích mají Schmitke režiséra Štěpána Altrichtera (producenti Tomáš Vach, Jörg Trentmann a Radim Procházka) a Ztraceni v Mnichově scenáristy a režiséra Petra Zelenky a producenta Davida Ondříčka.

„Ceny převezmou vítězové především z rukou svých kolegů. Nejlepší film roku vyhlásí držitel loňského ocenění, producent filmu Cesta ven Jan Macola a herecká legenda Jana Štěpánková. Cenu pro nejlepšího režiséra předá herečka Tatiana Vilhelmová, nejlepšího scenáristu vyznamená scenárista, dramaturg a pedagog Lubor Dohnal. Nejlepší herci převezmou ceny z rukou loňských laureátů – Klaudie Dudové a Martina Fingera. Nejlepší dokument vyhlásí také loňský vítěz, režisér Martin Dušek," uvedla Janáková.

Nominovány jsou dokumentární snímky Danielův svět (producent Zdeněk Holý), Mallory (producenti Kateřina Černá a Pavel Strnad) a Opři žebřík o nebe (producent Jana Ševčíková).

„Jaromír Kačer, který si vloni odnesl cenu za nejlepší kameru, předá ocenění v nové kategorii Nejlepší audiovizuální počin. Cenu RWE pro Objev roku tradičně vyhlásí předseda představenstva této společnosti Martin Herrmann," dodal Janáková. Do této kategorie byli kritiky nominováni Štěpán Altrichter (Schmitke: režisér, spoluscenárista), Andy Fehu (Nenasytná Tiffany: režisér, scenárista) a Slávek Horák (Domácí péče: režisér, scenárista, producent).

Ceny české filmové kritiky uděluje profesní organizace filmových novinářů a publicistů Sdružení českých filmových kritiků. Hlavními partnery 6. ročníku jsou RWE, Česká televize, Státní fond kinematografie a ministerstvo kultury. Hlasování probíhá dvoukolově a je veřejné. Jeho přehled včetně výsledků bude následně zveřejněn na www.filmovakritika.cz.