Například Slovensko vyslalo do bojů snímek Tlumočník, v němž si zahrál Jiří Menzel. Právě jeho filmy Československo či Česko několikrát reprezentovaly, komedie Vesničko má středisková se dokonce dostala mezi pětici nominovaných.

Česká filmová a televizní akademie, která to má v moci, českého uchazeče tradičně oznamuje v první polovině září. Podaří se našemu letošnímu kandidátovi dostat mezi finální pětici nominovaných, čímž by počet tuzemských nominantů zaokrouhlil na deset?

Slavná historie

Oscar pro nejlepší neanglicky mluvený film se v podobě, jak ji známe ze současnosti, uděluje od poloviny padesátých let minulého století. První ročník „vyhrál“ Federico Fellini se svou Silnicí stejně jako rok nato s Cabiriinými nocemi.

Československo a pozdější Česko své kandidáty pravidelně posílá od roku 1964, kdy se za nás šel poprat legendární westernový muzikál Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Ačkoli nebyl nominován, byl první v řadě, která je jinak docela úspěšná. Hned druhý ročník s naší účastí přinesl vytouženého Oscara – získal jej slovenský snímek Obchod na korze. Tím začalo čtyřleté období, kdy byl český film pokaždé nominován a celkem jsme získali i dvě cenné trofeje.

Méně známí bojovníci

Celková statistika asi není zklamáním, byť tuzemská kinematografie jistě má na víc. Posuďte sami. Od roku 1964 do letoška se do konečného klání mezi pětici nominovaných dostalo celkem devět tuzemských snímků. A celkem tuzemští filmaři získali za české filmy tři prestižní sošky. Mimo tuto statistiku samozřejmě jsou všechna ocenění Miloše Formana za jeho americké filmy.

Právě Forman ale je i tak československým oscarovým králem. Má na kontě hned dva filmy, které byly nominovány (Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko). Stejný počet má na kontě také Jan Svěrák, který navíc za Kolju Oscara skutečně získal.

Většina snímků se však k finální nominaci neprobojovala. Přesto jde o mnohdy velmi povedené snímky, jež jsou považovány za klasiku. Za Československo se po své tuzemské premiéře snažily uspět mimo jiné filmy Spalovač mrtvol, Adéla ještě nevečeřela, Skalpel, prosím, Smrt krásných srnců nebo Kopytem sem, kopytem tam.

Z novodobé historie připomeňme například dvojici snímků Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo a Je třeba zabít Sekala nebo Návrat idiota.

Kdo uspěl
Obchod na korze, 1965, režie Ján Kadár a Elmar Klos (získal Oskara)

Lásky jedné plavovlásky,  1966, režie Miloš Forman (nominace)

Ostře sledované vlaky, 1967, režie Jiří Menzel (získal Oskara)

Hoří, má panenko, 1968, režie Miloš Forman (nominace)

Vesničko má středisková, 1986, režie Jiří Menzel (nominace)

Obecná škola, 1991, režie Jan Svěrák (nominace)

Kolja, 1996, režie Jan Svěrák (získal Oscara)

Musíme si pomáhat, 2000, režie Jan Hřebejk (nominace)

Želary, 2003, režie Ondřej Trojan (nominace)