Ti, kdo již Mazaly znají, dobře vědí, že je to šílená rodinka zbohatlíků tvořená Hugem seniorem (Jan Hrušínský), Růženou (Mahulena Bočanová), Pavlínkou (Natálie Holíková) a Hugem juniorem (David Fišer). Byli přinuceni zůstat na hradě Oreb se strašidly, protože už nemají peníze přestěhovat se jinam to ale neznamená, že se při každé sebemenší příležitosti nepokusí strašidlům uškodit.

Ta budou mít v nových dvanácti dílech seriálu další velký problém, který představuje ztracená Pohádková kniha. „Na hradě se budou snažit, aby onu knihu našli, zachránili a vrátili ji Sněhurce. Než se tak stane, zažijí s ní všichni opět mnohá dobrodružství, ale i hodně peripetií," slibuje scenárista Rudolf Merkner.

Strašidla i vodníci 

Do děje podle něj zasáhne i výprava z budoucnosti, návštěva filmařů, diváky pobaví i několikerá, ale pokaždé marná Baloneho snaha o skoncování se životem (mimo jiné jej málem sežere obrovská masožravá kytka).

Hrad se navíc promění na pouťovou atrakci a navštíví jej sedm trpaslíků i Otesánek, který nemá rád kaši z pohádky Hrnečku vař. „Nebudou chybět ani oblíbení vodníci a strašidla budou nucena secvičit muzikálové vystoupení," líčí scenárista.

Režisér Vyprávěj i První republiky 

Režisér Biser Arichtev, který právě s Merknerem stojí i za oblíbeným retro seriálem Vyprávěj a režijně se ujal také projektu První republika, už mezitím řídí situaci na place ve studiu na Kavčích horách, kde vyrostla maketa hradu.

„Tuhle scénu ještě zopakujeme, přidejte více dýmu! Ne ale zase tolik, aby se Iva udusila," říká na adresu herečky Ivy Pazderkové, která ve stříbrném oděvu a s fialovými vlasy působí jako mimozemšťanka. Alchymistu Baloneovi je v jednu chvíli potřeba upravit knír a Sněhurce připomenout, že má být ráznější.

Vypočítavá Sněhurka 

„Rozhodně nejsem Sněhurka v klasickém pojetí není to žádná hodná a milá holka. Snad jen tehdy, když potřebuje, když tím něco sleduje. Většinou je skutečně dost zlá a vypočítavá," popisuje svou úlohu Veronika Kubařová, které pohádkový kostým náramně sluší.

„V první sérii, kde se Sněhurka objevuje jenom v jednom díle, ji varují, aby jí její funkce nevlezla do hlavy. A nakonec to tak i vypadá. Dalo by se tedy říct, že je spíš politička, která řídí nejenom svých sedm trpaslíků, s nimiž nemá úplně dobré vztahy, protože se všemi postupně chodila," vypráví Veronika.

Ano, i tohle je evidentně v pohádkovém světě možné… „V pořadech pro děti jsem hrála už několikrát, vždycky ale tu poslušnou dívku. Nikdy žádnou mrchu, vyloženě takovou tu zápornou postavu. Takže si to teď docela užívám," usmívá se herečka.

Nejsledovanější pořad 

V dobrém rozpoložení je i Pavel Kříž. „U čtení scénáře jsem se moc bavil. Postavu rytíře Theobalda mám rád, on je takový přitroublý, a to se vždy dobře hraje," povídá.

A Jana Bernášková doplňuje: „Moje Albína je zkrátka stejná už čtyři sta let. Stále zůstává organizátorkou všech strašidel, je trochu nervózní a snaží se mít všechno pintlich."

Natáčení seriálu je plánováno do konce září, na obrazovkách Déčka se má objevit na podzim příštího roku. „Strašně nás těší, že můžeme v práci na druhé řadě seriálu pokračovat. Děje se tak díky České televizi, potažmo kreativní producentce Barbaře Johnsonové a výkonnému řediteli Déčka Petru Kolihovi ten mimochodem potvrdil, že na specializovaném dětském kanálu jsme nejsledovanější pořad a zároveň první původní seriál vůbec. Poděkovat se však patří i dětským divákům, kteří si první sérii Mazalů velmi oblíbili, mají je doslova za hit. Protože kdekoli se jejich představitelé objeví, tam jsou v jejich obležení," dodal Merkner.

Čtěte také: Výstava v Hollaru ukazuje nejnovější práce grafiků