Pro studenty zlínské univerzity, kteří rozhovor natáčeli, znamená animovaný komiks dětství.

„Krásných 630 příběhů čtyř malých přátel jsem dodneška vymýšlel a prožíval společně s textaři. V poslední době jsem opravdu zpychl a začal jsem si některé psát sám. Jsou to příběhy, které jsou z kokořínského údolí, kde máme s manželkou chalupu. Kraj tam známe, inspiroval mě," řekl Deníku český ilustrátor a autor komiksu.

Včera odpoledne byl hostem Besedy VIP, která se konala v prostorách atria U13 zlínské Univerzity Tomáše Bati. Jedná se o speciální interaktivní expozici nových digitálních technologií pro zpracování obrazu a zvuku, které jsou dnes využívány při natáčení filmů, v reklamě a další audiovizuální produkci.

Rozhovory s VIP hosty festivalu tam tento rok pořizuje firma Disk ve spolupráci s UTB. Nejen za kamery se tam postavili zlínští vysokoškoláci.

„Jsem strašně rád, že jsem u toho mohl být. Čtyřlístek byl moje dětství," přiznal

student 2. ročníku fakulty multimediálních komunikací Jakub Šenkeřík.

„Je to pro mě inspirativní proto, že pod kreslenou tvorbou si člověk napřed nepředstaví tvář autora. Dnes jsem měl jedinečnou příležitost vidět autora Čtyřlístku, což si myslím, že je pro nás studenty hodně skvělé," dodal nadšeně.

Se sluchátky na uších se postavil za kameru a natáčel rozhovor s autorem Čtyřlístku. „Nejraději jsem měl Fifinku, ta byla dobrá," zmínil se smíchem vysokoškolák.

Jaroslav Němeček se rozpovídal o dlouholeté historii komiksu, která se začala psát v roce 1969. Vytvořil jej tehdy společně se svou manželkou Lucií na jejich chalupě u Doks na Českolipsku, jak už zmínil.

V roce 2015 byl vydán 600. díl Čtyřlístku.

„Kreslené figurky vznikají stejně jako ty určené pro animovaný film. Vždycky jsem měl takovou představu, že by ty mé jednou stály na plátně. Od začátku jsem kvůli tomu obcházel redakce, ateliéry, byl jsem i na Barrandově, ale vždycky to na něčem ztroskotalo," vzpomněl před kamerami sympatický dvaasedmdesátiletý ilustrátor.

Poměrně nedávno se však zadařilo, film nazvaný Čtyřlístek ve službách krále spatřil světlo světa před třemi roky.

Po skončení rozhovoru se Jaroslav Němeček podepisoval a fotil se svými fanoušky.

Zájemci jsou zváni do prostor zlínské univerzity i v dalších dnech.

„Kromě televizního studia jsme v patře postavili virtuální televizní studio, kde máme i speciální expozici pro školy. Žáci si mohou zkusit být třeba součástí nějaké akční scény, například padat z balonu či chodit po květinách," lákal do univerzitního centra Petr Krkavec ze společnosti Disk.