Na pohled úplně obyčejná zvířata. Kocour, fena, prase a králík. Nejspíš ani samotní autoři na začátku netušili, jakou kariérní dráhu tahle čtyřka urazí. Že pronikne na stříbrné plátno, posbírá časopisecké a posléze i webové fanoušky, ba vyvolá zúčastnění prominou nejrůznější infantilní debaty a otázky.

Namátkou: jsou Fifinka s Myšpulínem máma a táta? A Pinďa s Bobíkem nezvedení caparti, které je potřeba ustavičně vychovávat, někam přesouvat a tahat z potíží? Nebo je to jen normální parta, kde se sešla dvojka zodpovědnějších (Myšpulín a Fifinka) a dvojka průšvihářů (Bobík s Pinďou)? Kolik jim vlastně je? Kdo si vezme Fifinku? Případně kdo spí s Fifinkou? Ale to už jsme zbytečně daleko…

Vynálezy i strachy

Upřímně způsobem života připomíná dnes Čtyřlístek nejvíc Přátele z populárního amerického sitcomu. Bydlí společně, konzumují společně, cestují a řeší trable společně.

Každý z nich má své radosti a obsese (Myšpulín vynálezy, Pinďa strachy, Bobík nenažranost a Fifinka všechny tři pány a jejich slabosti dohromady). Ale především jsou to přátelé, kteří si navzájem pomáhají a podnikají dobrodružné výpravy což jsou podstatné momenty, proč baví dětské čtenáře, potažmo diváky. Pravda, dnes už nižšího věku, než byli původní čtenáři komiksů.

A co o motivaci i charakterech postav prozrazují sami autoři? Parta zvířecích přátel je dílem hlavy a tužky výtvarníka Jaroslava Němečka, kterému je od začátku tvůrčí oporou jeho žena Lucie.

„Nerad bych, aby to znělo nafoukaně, ale Čtyřlístek pro mě znamenal a znamená šťastný život od začátku po celou dobu,“ tvrdí Jaroslav Němeček, který své hrdiny situoval do domku, v němž vyrůstal v pražských Modřanech. Jen mu dal poetičtější kulisy Máchův kraj nedaleko hradu Bezděz, kde má chalupu. „Když s manželkou chystáme oběd, mám doslova pocit, že mi ho vaří Fifinka,“ říká.

Čtyřlístek stvořili společně. Prý na předsvatební dovolené v Itálii v roce 1967. „Okukoval jsem, jak se komiksy dělají na Západě, a rozdíl byl markantní,“ vzpomíná výtvarník. „Říkali jsme si, že české děti něco takového nemají. Bylo tu jen pár komiksů na zadní straně časopisů, ani nebyly barevné,“ dodává jeho žena, která v době seznámení s Jaroslavem pracovala jako divadelní herečka.

Věk neznámý

Zvířátka prý Němečkovi vymýšleli hlavně pro svého syna. A tak vlastně nepřekvapí, že Lucie je autorkou Fifinky a Myšpulína (čili zodpovědnějších), zatímco Jaroslav stvořil Bobíka a Pinďu. Mimochodem, pokud to ještě nevíte, Myšpulín se jmenuje podle stromu mišpule.

„Chvilku jsem váhal, zda je nekreslit realisticky, jako byly Rychlé šípy,“ přiznává autor. „To jsme ale nakonec zamítli, a Čtyřlístek byl tak už napořád kreslený pro děti přibližně do deseti let.“ S věkem je to na štíru. „Jsou mladí, musí mít ale třeba řidičák, protože jezdí autem. Pinďa zase někdy chodí do školy. Takže ano, je to neurčité,“ dodává Němeček.

Na plátně

První film Čtyřlístek ve službách krále sklidil před šesti lety slušný ohlas. Jeho animaci a verzi 2D/3D sice někteří pamětníci kritizovali, nicméně faktem je, že přilákal téměř 270 tisíc diváků.

Od 4. dubna uvidíme druhý celovečerní snímek. Jmenuje se Velké dobrodružství Čtyřlístku a natočil jej, stejně jako první, Michal Žabka, který je tentokrát i autorem scénáře. Každý z hrdinů vypráví příběh, který považuje za nejlepší horolezecký výlet na Ďáblův palec, pátrání po ukrutném Vlkodlakovi, fantastická cesta do vesmíru a vánoční návštěva u čertíků. Můžete si tipnout, ke komu z nich patří.

Zajímavost z DoksMuzeum Čtyřlístek v Doksech chystá pro své fanoušky k 50. výročí slavné party řadu novinek. Kromě speciálního březnového zpravodaje to budou v květnu tvůrčí dílny pro děti, v létě označení naučné stezky a nová zastavení, v červenci pak městský interaktivní okruh se Čtyřlístkem. V září přibude nově otevřený zámek, který nabídne výstavu k padesátinám čtveřice a v prosinci i nové prostory pro muzeum.