Manželské etudy po 35 letech měly premiéru loni na jihlavském festivalu a nabízejí šest epizod pokračování příběhů těch, s nimiž první diváci prožili celý svůj dospělý život.

Pro autorku to byl vlastně iniciační projekt. „Naprogramoval mě na metodu časosběru, kterou jsem přijala za vlastní,“ míní. „Už po prvním natáčení bylo po nějaké době jasné, že se k manželům chci vrátit a že pokračování bude zajímavé nejen pro mě, ale hlavně pro diváky.“

Jak Třeštíková říká, bavilo ji všímat si dvou různých dějin. „Velké se v mých filmech také odrážejí, ale zprávy o nich najdeme i jinde. Důležitější jsou ty malé, které se odehrávají mimo pozornost dokumentaristů a médií. A které, věřím, budou snad jednou zajímat i další generace diváků,“ vysvětluje.

Zkoušela odhadnout, jak se budou životy párů vyvíjet, a kdo ji nejvíc zaskočil? „Netrefila jsem se u nikoho,“ přiznává. „Naopak, téměř u všech jsem se mýlila. Nikdy nevíte, co vás v životě potká a kam vás to hodí, jak moc se změníte. O tom jsem se přesvědčila u svých hrdinů mnohokrát.“ A doplňuje, že někteří během celého cyklu odpadli, například Marcelin manžel nebo příliš pasivní Zuzana, manželka Stanislava. Dramatické osudy potkaly i rodinu Strnadových, kterou zachytila v samostatném dokumentu.

U diváků se etudy setkaly s mimořádným zájmem. „Mohu soudit jen podle náhodných reakcí, ale důvodem je to, že se v příbězích hrdinů mnozí vidí. Řada z nich je ve věku našich párů, nutí je to srovnávat a přemýšlet i svých a vztazích. Dělala jsem to i já sama,“ říká filmařka, která ani teď s manžely nekončí. „Všichni řekli, že do toho znovu půjdou, takže pokračujeme. Teď jen sehnat peníze.“

A manželské proměny v čase? „Obrovské! Dříve se lidé brali v ranějším věku, vstupovali do manželství ne- připraveni. Nemohli cestovat, neměli kde srovnávat,“ shrnuje režisérka. „Dnešní man- želé mají více vztahů za sebou, jsou starší a víc o svém kroku přemýšlejí.“ Dokládá to i projekt, který natáčí její dcera Hana Třeštíková -jmenuje se Manželské etudy: Nová generace. I ten začal u čerstvě sezdaných párů.