Vypadá to, že nejlepší snímek letošní filmové přehlídky v Cannes už jsme viděli. Brilantní drama Thomase Vinterberga Jagten (Hon) totiž jen těžko něco překoná. Dánský režisér, který před čtrnácti lety zabodoval v Cannes s filmem Rodinná oslava, dostal premiéru svého nového snímku jako dárek k třiačtyřicátým narozeninám. Ačkoli to byl spíš dárek od něj publiku.

Drama Hon sleduje příběh učitele, který je obviněn ze sexuálního zneužívání. Nejde o jeho vinu či nevinu, od začátku víme, že nic neudělal, a na tom se nic nemění. Jde tu ale o to, jak se k němu začne chovat jeho okolí a jak mu výmysl malé holčičky změní, respektive zničí život. Síla filmu tkví ve výborném scénáři, precizní realizaci a strhujícím výkonu Madse Mikkelsena v hlavní roli.

Vinterberg před natáčením prostudoval množství případů falešného obvinění ze sexuálního obtěžování: „Tyhle kauzy jsou v Dánsku velmi časté, existuje předsudek, že děti nedokážou lhát, což je nesmysl. Děti mají bujnou fantazii a rozdíl mezi nevinným vymýšlením si a skutečnou lží, která může vážně ublížit, nijak nevnímají."

K vrcholům víkendového programu v Cannes patřila i novinka Amour (Láska) držitele Zlaté palmy za film Bílá stuha, Rakušana Michaela Hanekeho. Jedenaosmdesátiletý Jean-Louis Trintignant tu hraje muže, který se stará o nemohoucí manželku. Haneke sleduje smutnou součást běžného života chladně a s odstupem, tenhle přístup ovšem generuje velmi intenzivní zážitek.

Ten nabídl i film docela jiného ražení: gangsterka Johna Hillcoata Lawless (Mimo zákon). Početná delegace v čele s Shiou LaBeoufem, Jassicou Chastainovou, Tomem Hardym a Nickem Cavem v roli scenáristy uvedla v Cannes velmi pečlivě natočené retro z doby, kdy se Amerika snažila vzpamatovat z hospodářské krize. Film je inspirován skutečným příběhem trojice bratrů, kteří svou produkcí z ilegální palírny zásobovali celý kraj a snažili se své „podnikání" uhájit před konkurenčními gangy. Dobrá zpráva je, že filmy Lawless, Amour i Jagten už mají zakoupené čeští distributoři.

Festival v Cannes pravidelně spojuje své jméno s charitativními organizacemi, letos tu dostal prostor pro prezentaci svých aktivit herec a režisér Sean Penn. Spolu s českou modelkou Petrou Němcovou a režisérem Paulem Haggisem představil programy na podporu zdevastovaného Haiti. Na jejich konta budou směřovat peníze, které se v Cannes vybraly na charitativním večeru.

Darina Křivánková