Co si myslíte o svém hrdinovi a jeho předobraze?

Markovou daní za úspěch je to, že si je v případě každého úskalí, které se mu podaří překonat – například pouť od 500 uživatelů k 500 milionům uživatelů – nucen uvědomovat tu strašnou zodpovědnost v situaci, kdy se splní vaše nejdivočejší sny. Zjišťuje, že pokud chce být člověk v něčem dobrý, musí být v příštím kole toho pomyslného maratonu o pár sekund rychlejší. O něco pružnější a silnější. A právě to Mark dokáže – ve finále vidíme člověka, jehož stránky mají milion uživatelů. Má to ale i své stinné stránky. Zatímco ostatní slaví, on musí zůstat v práci sám. Dostal, co chtěl – ale je úplně stejně sám jako na konci první scény celého filmu.

Je podle vás Facebook dobrý nebo špatný nápad?

Jako cokoliv, co je tak přizpůsobivé a mocné, je dobrý i špatný. Je jako mobilní telefony. Jsou mobilní telefony dobré nebo špatné? Ne – díky Bohu, že je máme, ale trávíme s nimi příliš mnoho času? Máme jejich zásluhou dojem, že jsme jakýmsi způsobem neustále vzájemně spojeni, na každém kroku, ale ve skutečnosti jenom vyplňujeme své prázdné životy tlachy jako „Co děláš?“ „Nic, co děláš ty?“ „Taky nic.“

Točil jste s mladými herci. S Jessem Eisenbergem, Brendou Song a dokonce nastupující hvězdičkou Justinem Timberlakem. Jak se taková režie liší od práce s Cate Blanchett nebo Bradem Pittem?

Je to ohromná zábava. Něco vám řeknu – já se do filmu pouštěl s tím, že ať se děje cokoli, neobsadím žádnou z dětských hvězd společnosti Disney. A vidíte – oni jsou všichni do jednoho právě dětskými hvězdami od Disneyho! A jsou všichni úžasní! Díky Bohu za dětské hvězdy, protože jsou jedinečné. Díky Bohu za Justina Timberlakea a Brendu Song, za Joea Mazella, který vyrostl mezi kamerami. A Jesse! A Andrew. Říkal jsem si, že se nenechám přemluvit nějakými protekčními televizními nebo filmovými mazánky. A teď musím smeknout, jak skvěle byli připravení…

MAGIE FACEBOOKU. V pracovním vytržení: Mark a jeho kamarád Dustin, čili Jesse Eisenberg a Joseph Mazello.

Jaký je váš film – je pravdivý?

Skutečným kouzlem čehokoliv, co se zakládá na reálných faktech, je nejednoznačnost výkladu různých zúčastněných stran. Proto mě celý tenhle projekt zaujal. Nesnažili jsme se někoho rozsoudit. Netočíme dokument o atentátu na Kennedyho. Snažíme se natočit film, jehož pointou je, že si jistí lidé přestávají rozumět. Ti kluci byli kamarádi a společně celou věc nastartovali, byli u jejího zrodu dole ve sklepě. Co se mezi nimi stalo cestou do prvního patra, to je vedlejší – zkrátka se to stalo. Náš film je o tom, že se několik lidí pokouší něco vytvořit, zhmotnit dobrý nápad, a o tom, jak dospějí ke zjištění, že to nejde. Že do cíle té cesty zkrátka společně nedojdou. A právě tohle je důležité, o tom jsem chtěl točit.

(Zdroj: Falcon)