„Producent Ondřej Zima má chalupu také v Jeseníkách, kousek od nás, zmínili jsme se, že bychom něco takového natočili," přibližuje Krobot začátek nejistého projektu. „On řekl jo, klidně. My se usmáli a nic nečekali. Ale on za měsíc volal, že je vše zafinancováno a můžeme začít. Film byl pro mě radostí, herci z Dejvického divadla, které jsem si vybral, bydleli po celý čas natáčení na místě a byli vzorní. Dokonce se nadrtili i místní nářečí, jež jsem jim namluvil na CD. Teď končíme střih a čeká nás už jen hudba."

Projekt RWE – energie českého filmu vstupuje do deváté sezony

„Projekt RWE – energie českého filmu vstupuje do deváté sezony," shrnuje mluvčí společnosti Martin Chalupský filmové aktivity firmy. „Příští rok se budeme podílet také na dokončení filmu Pohádkář Vladimíra Michálka a Deset pravidel z dílny Karla Janáka." Na stole prý měla letos komise téměř dvacítku filmových projektů, většina z nich ale neměla dostatečné finanční krytí. „Jde nám o to, aby tyto filmy nakonec našly cestu do kin a nezůstaly rozdělané, proto je poslední roky naší podmínkou, aby měli filmaři své projekty z 80 procent kryty," zdůrazňuje Chalupský. Látky, které posuzovali, byly prý všechny současné, jediný scénář byl historický - týkal se života horolezců před válkou.

Doping za socialismu - úžasný námět na drama

„Vyprávíme příběh atletky, inspirovaný reálnou událostí, která v 80. letech podstupovala dopping, aniž by o tom věděla," říká autorka scénáře a režisérka Andrea Sedláčková o filmu Fair Play. „Je to nelichotivé období socialistického vrcholového sportu, kdy čeští sportovci neoficiálně dopovali a o kterém se moc nemluví. Překvapilo mě, že zatím na tohle téma nevznikl žádný film, i když je to úžasný námět na drama." Hlavní roli hraje Judith Bárdos, kterou známe z filmu Dům. Producenti nabídli film festivalu Berlinale (snímek se točil mj. v německých reáliích), tam ale neuspěli. „Teď jsme v jednání s dramaturgy karlovarského festivalu," říká producentka Kateřina Černá z Negativu.

A s režisérkou upozorňují: „Kauza dopujících domácích sportovců nám připadá zásadní. Existuje seznam lékařů, kteří v 80. letech o dopingu věděli a vlastně vědomě poškozovali zdraví mladých lidí. Není ale věcí filmařů zveřejňovat jména. Jsme domluveni s Českou televizí, jež je koproducentem, že nám pomůže s reklamou a upozorní v reportérských pořadech na daný problém."

S podporou RWE může v následujícím roce počítat také Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Letní filmová škola a Ceny české filmové kritiky.