Námět a scénář snímku vzešly z pera Anny Freimanové a Miroslava Janka, který se současně ujal režie a kamery. Film vznikl v produkci Jarmily Polákové ze společnosti Film & Sociologie v koprodukci s Českou televizí.

Jejich cílem prý nebylo natočit film o Olze Havlové jako „pouhé" partnerce Václava Havla, ale vykreslit portrét ženy, která zejména od 70. do 90. let minulého století sehrála významnou společenskou roli ve veřejné i soukromé sféře. Příběh vypovídá také o atmosféře tehdejší doby.

„Na Olgu Havlovou vzpomínají přátelé jako na nejbližšího a nejspolehlivějšího parťáka Václava Havla, kamarádku, která nezkazí žádnou legraci, naopak ji vymýšlí. Připomínají ji i jako štědrou hostitelku, vášnivou hráčku a houbařku, milovnici přírody, ostrou glosátorku, statečnou a pilnou disidentku, jako na ženu moudrou a věcnou, vždy s nohama na zemi a vždy svou," řekla Freimanová.

Dokument přinese množství neznámých záběrů, fotografií a vyprávění. Olga Havlová je v něm představena jako žena nesnášející jakoukoliv okázalost. „Naším cílem bylo nalézt způsob vyprávění, který by divákům rozkrýval duchovní podstatu osobnosti, která je inspirativní a posilující, a skrze emocionální kanály představil Olgu tak, jak zůstává obtisknuta v životech přátel, kamarádů a blízkých známých," doplnil Janek. Životopisná data tak zůstávají na samém konci vyprávění.

Celovečerní snímek Občan Havel z roku 2007 byl nejvýznamnějším filmem dokumentaristy Pavla Kouteckého; jeho premiéry se však nedožil. Havla v roli českého prezidenta sledoval přes 13 let. Snímek, který po jeho tragické smrti dokončil Miroslav Janek, se stal nejúspěšnějším dokumentem v české kinodistribuci po roce 1989, zhlédlo ho na 160.000 lidí.