Úspěšný seriál s Miroslavem Donutilem v titulní roli vyrobila Česká televize podle britského seriálu Dominika Minghelly (bratra zesnulého Anthonyho Minghelly, tvůrce oscarového Anglického pacienta). Odehrával se v přímořských kulisách anglického Cornwallu.

Český Doktor Martin v režii Petra Zahrádky vznikl na Valašsku a scénáře Ondřeje Provazníka a Štefana Titky se u diváků chytily. Šlo o nenáročné epizodky, v jejichž centru stál městský lékař, pichlavý samorost, jenž v podhůří zápasí se zdejším způsobem života a lidmi a oni s jeho přezíravostí.

Obdobný tým (jen scenáristy vystřídal Tomáš Končinský) včetně producentů České televize a společnosti Bionaut se pustil do filmové verze. Fatálně ale pohořel.

Tak jako jiní před nimi, přecenili seriáloví tvůrci nosnost televizních scénářů. Film s podtitulem Záhada v Beskydech se pokouší o napínavou zápletku: hledání pokladu, jemuž asistuje (bůhvíproč) vysokoškolsky vzdělaný doktor Martin pohybující se za všech okolností v obleku a navrch řešící manželskou krizi.

Groteskní postavy

Film má stoupající tendenci nikoli ovšem v detektivním napětí, nýbrž v tom, jak vrší jednu nelogičnost za druhou a jak groteskně si postavy počínají.

Nejde jen o chatrnou zápletku se záhadou kostí mrtvého muže a bizarní hledání zdejšího zlata, jemuž postupně (a neuvěřitelně nešikovně) propadne většina hlavních postav. Zábavný je i chaos celkového tvaru, do kterého se autoři pokusili nacpat, co se dá.

Počínaje tajemným trpaslíkem a mlčenlivou dvojkou bratrů rabiátů přes cirkus ze Slovenska a příslušníka StB až po cestovatele Friče a busty Masaryka a Štefánika, jež hrdinové v bizarním finále vyhazují z kokpitu letadla, protože „jsou příliš těžcí“(!)

Napěchovaný „ajntopf“ nefunkčních situací bez point tu vaří kromě Miroslava Donutila také Robert Mikluš, Jitka Čvančarová či Elizaveta Maximová, jejíž zmalovaná studentka policejní školy se střídavě pokouší balit strážmistra Topinku připomínajícího hloupého Honzu, střídavě předstírat akční chování. Obojí marně.

Z většiny protagonistů vyzařuje bezradnost kopírující zjevně i režijní přístup. Není divu, kdo by zůstal při noční honičce na bílém koni stíhajícím čtyřkolku při smyslech… Doktoru Martinovi se podařila parodie sebe sama. Divák se válí smíchy, cílem tvůrců to ale zjevně nebylo.

HODNOCENÍ DENÍKU: 20 PROCENT