Boom animovaných filmů napříč světem má jeden pozitivní moment díky němu se točí nejen klasické rodinné podívané a pokračování „jedniček“, ale i odvážnější látky vypovídající o vztazích a atmosféře v různých zemích. Důkazem toho jsou dva aktuální snímky, jež potkáme v kině už tento čtvrtek.

Německo-rakouský snímek Teheránská tabu patří k těm druhým a zaujal už diváky na březnovém Febiofestu a v květnu na Anifilmu. Vypráví o třech ženách a jednom mladíkovi, kteří by v evropských poměrech nejspíš vedli spokojené životy a vztahy. Ale narodili se v Teheránu, a tak je jejich šance na svobodné volby a osobní štěstí sevřená rigidní společností manipulující lidmi pomocí trestů. Irácký režisér Ali Soozandeh nemohl vzhledem ke kritickému pohledu na tamní život točit v reálných teheránských kulisách, proto zvolil metodu rotoskopie, podobnou českému Aloisi Nebelovi.

Teheránské tabu

Příšerky z vesmíru trochu matou českým názvem. Německo-lucembursko-dánský snímek Luis und die Aliens nevrací na plátno postavičky z Příšerek s.r.o., ale vypráví vlastní příběh. Když tři mimozemšťani obývající mezihvězdný křižník spatří díky teleshoppingu speciální masážní matraci z modré planety, nic už je nezastaví na cestě k nám. Setkání s malým Luisem ovšem notně zamíchá jejich kartami.

Příšerky z vesmíru

Ufony a teheránské hrdinky doplní během léta další animované příběhy, přičemž s některými jsme už měli tu čest. Jednak to bude v první půli července Hotel Transylvánie, teď už potřetí, s podtitulem Příšerózní dovolená. Nakrátko nás znovu zavede do temných stěn tajuplného sídla hraběte Drákuly, pak se ale s jeho rodinou překvapivě vydáme parníkem na výlet.

Úžasňákovi se vrátí zkraje srpna s číslem 2, hlavní hvězdou supermanské rodiny bude Helen. Bob pomáhá doma Violet a Dashovi zvládat nástrahy „normálního“ života. Pro všechny je to náročná změna, navíc nikomu nedochází, jakými superschopnostmi vládne nejmenší Jack-Jack. Když se objeví nový padouch, musí všichni spojit síly.

Hotel Transylvánie 3

Působivou výtvarnou podívanou přinese čínský animák Garyho Wanga Kočky a Peachtopie. Líčí poetický příběh kočky Blanket, jež se synem Cloakem obývá noblesní apartmá. Jednoho dne se však kocourek zvědavý na okolní svět rozhodne opustit rodný dům…

Letní animovanou nabídku uzavře 23. srpna Teen Titans Go!, adaptace populárního komiksu J. Torrese. Líčí dobrodružství partičky hrdinů, kteří jsou ještě příliš mladí na řízení auta, ale rozhodně dost staří na to, aby spasili svět. Říkají si Robin, Cyborg, Starfire, Raven a Beast Boy a filmovou tvář jim dal Aaron Horvath, zkušený kreativec z Cartoon Network.